Američané přesunují systém protivzdušné obrany Iron Dome na Guam

Američané přesunují systém protivzdušné obrany Iron Dome na Guam
Autor: Izraelské obranné síly, CC BY-SA 3.0|Popisek: Iron Dome
19 / 10 / 2021, 13:00

Baterie mobilního protivzdušného systému Iron Dome se dočasně stěhuje na ostrov Guam v Tichém oceánu. V této fázi jde o ,,experimentální" a dočasné umístění pro testovací účely.

Pentagon dlouhodobě znepokojuje čínské zbrojení a především vývoj balistických raket dlouhého doletu. Ty mohou podle vojenských představitelů Pentagonu ohrožovat jak samotný Guam, tak šířeji i region Pacifiku, kde nemá pouze své zájmy USA, ale také Austrálie či Japonsko. Nyní se Iron Dome ,,experimentálně" přesouvá pro testovací účely jeho schopností, zkoušky potrvají do listopadu tohoto roku. 

Na ostrov bude Iron Dome přesunut poté, co v srpnu absolvoval cvičnou palbu na raketové střelnici ve White Sands v Novém Mexiku. Právě Iron Dome by mohl teoreticky vyplnit ve zmíněné oblasti nedostatečnou protivzdušnou obranu. Dočasný pobyt mobilního protiraketového systému na ostrově má každopádně pomoci Američanům zvážit další možnosti protivzdušné obrany v citlivé tichomořské oblasti s ohledem na čínskou expanzi a poměrně čilý vývoj balistických raket dlouhého doletu a dalších prostředků, jež mohou ohrožovat danou oblast.

Kontrakt na dodávku dvou systémů Iron Dome byl podepsán v roce 2019, první dodávku obdržely USA v září minulého roku. Na vývoji systému se podílela americká zbrojovka Raytheon společně s izraelskou společností Rafael Advanced Defense Systems a Iron Dome je vyráběn i v USA jako joint venture společností Raytheon a Rafael Advanced Defense Systems.

Iron Dome je ve službě od roku 2011. Systém dokáže zasahovat vzdušné cíle na vzdálenost od zhruba 4 do 70 km (podle některých zdrojů efektivně od 7 km). Pro dělostřelecké granáty a rakety odpálené z menší vzdálenosti už Izrael vyvinul systém Iron Beam, který využívá laserového paprsku. Se systémy využívajících laserového paprsku přitom počítají i Američané.

Zdroj: National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace