Američané přesunují systém protivzdušné obrany Iron Dome na Guam
Autor fotografie: Izraelské obranné síly, CC BY-SA 3.0|Popisek: Iron Dome
Baterie mobilního protivzdušného systému Iron Dome se dočasně stěhuje na ostrov Guam v Tichém oceánu. V této fázi jde o ,,experimentální" a dočasné umístění pro testovací účely.
Pentagon dlouhodobě znepokojuje čínské zbrojení a především vývoj balistických raket dlouhého doletu. Ty mohou podle vojenských představitelů Pentagonu ohrožovat jak samotný Guam, tak šířeji i region Pacifiku, kde nemá pouze své zájmy USA, ale také Austrálie či Japonsko. Nyní se Iron Dome ,,experimentálně" přesouvá pro testovací účely jeho schopností, zkoušky potrvají do listopadu tohoto roku.
Na ostrov bude Iron Dome přesunut poté, co v srpnu absolvoval cvičnou palbu na raketové střelnici ve White Sands v Novém Mexiku. Právě Iron Dome by mohl teoreticky vyplnit ve zmíněné oblasti nedostatečnou protivzdušnou obranu. Dočasný pobyt mobilního protiraketového systému na ostrově má každopádně pomoci Američanům zvážit další možnosti protivzdušné obrany v citlivé tichomořské oblasti s ohledem na čínskou expanzi a poměrně čilý vývoj balistických raket dlouhého doletu a dalších prostředků, jež mohou ohrožovat danou oblast.
Kontrakt na dodávku dvou systémů Iron Dome byl podepsán v roce 2019, první dodávku obdržely USA v září minulého roku. Na vývoji systému se podílela americká zbrojovka Raytheon společně s izraelskou společností Rafael Advanced Defense Systems a Iron Dome je vyráběn i v USA jako joint venture společností Raytheon a Rafael Advanced Defense Systems.
Iron Dome je ve službě od roku 2011. Systém dokáže zasahovat vzdušné cíle na vzdálenost od zhruba 4 do 70 km (podle některých zdrojů efektivně od 7 km). Pro dělostřelecké granáty a rakety odpálené z menší vzdálenosti už Izrael vyvinul systém Iron Beam, který využívá laserového paprsku. Se systémy využívajících laserového paprsku přitom počítají i Američané.
Zdroj: National Interest
Tagy článku