Američané řeší koupi polského minometu M120 Rak. A co AČR?

Američané řeší koupi polského minometu M120 Rak. A co AČR?
Autor fotografie: HSW / Public domain|Popisek: M120 Rak
23 / 05 / 2024, 08:30

Minomet je stále jedna z nejúčinnějších zbraní proti zakopanému nepříteli a také k likvidaci opevnění v terénu. AČR má koupi minometů v modernizačním plánu. M120 Rak by měl patřit mezi žhavé adepty.

Minomety jsou dělostřelecké zbraně, které střílejí horní skupinou úhlů. Díky této vlastnosti jsou ve výzbroji armád takřka nenahraditelné, byť moderní munice do klasických děl je již dokáže nahradit časovými spínači a speciální trajektorií. Takové střely jsou však velmi drahé. Klasický minomet je bezzákluzový, má vysokou kadenci i přesnost střelby. Používá dělostřelecké miny, které jsou lehčí než granáty stejné ráže u děl. Vyznačuje se poměrně vysokou přesností, ale menším dostřelem. Samohybné minomety jsou již zákluzové a nabíjejí se zezadu. 

M120 Rak zmizí z palebného postavení do 30 sekund

 

Polský M120 Rak je těžký 120mm samohybný minomet umístěný na pásovém podvozku SMG 120 / M120G nebo kolové platformě SMK 120 / M120K. Stejný používá obrněný transportér Rosomak. Sériová výroba byla zahájena v roce 2016 ve firmě Huta Stalowa Wola (HSW). Minomet pohání motor MTU 6V199 o výkonu 260 kW, který je schopen vozidlo dovést k rychlosti 60 km/h na silnici u pásové platformy.  Díky nim může minomet překonat svahy se sklonem až 60 % a snést maximální boční náklon 30 %. Dojezd činí 500 km. Pancíř splňuje normy STANAG 4569, měl by tedy odolat palbě z ručních zbraní, střepinám z až 155mm střel a také minám. Kolový M120 Rak je schopen dosáhnout rychlosti až 80 km/h. 

M120 Rak při střelbě

Hlavním prvkem celého systému je 120mm samohybný minomet MAHSW, věž je plně autonomní a z hlediska kompatibility ji lze namontovat prakticky na jakýkoliv podvozek s dostatečnou nosností. Hlaveň má délku 25 ráží, klínový závěr s vertikálním pohybem a hydraulický návratový systém. Věž je ovládána elektricky, ale lze přepnout na manuální řízení. Systém řízení palby se skládá z termokamery, laserového dálkoměru, automatického zaměřovacího systému, jenž dokáže spolupracovat s externími řídícími systémy. Střílí na vzdálenost až 12 km a může se speciální municí bojovat i proti obrněným vozidlům. K dispozici je 46 nábojů a M120 Rak je schopen zmizet z palebného postavení do třiceti sekund. 

Respektovaný polský server Defence24 uvedl, že PGZ, holdingová společnost založená polskou vládou za účelem sjednocení státních zbrojovek, oznámila zájem Američanů o M120 Rak. Beata Perkowska z oddělení komunikace PGZ se k tomu vyjádřila takto: "Skupina PGZ je aktivní v propagaci produktů z portfolia skupiny, včetně samohybných minometů Rak. USA projevily zájem o polský 120mm automatický minometný systém. V této fázi bychom neradi zveřejňovali podrobnosti probíhajících jednání." Zajímavé je, že podle Army Recognition HSW přišla s vylepšenou variantou Raka, která by měla být schopna střílet až 16 ran za minutu a díky vylepšené automatizaci nabíjení by osádku mohli tvořit jen tři muži. S tím i úzce souvisí spolupráce s řídícími systémy mimo minomet. 

M120 Rak při střelbě

M120 Rak má integrovaný řídící systém Topaz, který je používán napříč celou polskou armádou. Právě tato vylepšení a značná schopnost autonomie Raka mohou být pro U. S. Army rozhodujícími kritérii. Američané přivádí do armády novou generaci víceúčelových obrněných vozů AMPV a poohlížejí se po nových minometech. Doposud zatím testovali především finský Patria Nemö a vlastní M121. M120 Rak by zřejmě mohl být alternativou především pro finský produkt. 

Koupí AČR M120 Rak?

 

V rámci modernizačního návrhu generála Opaty z června 2018 se pro AČR počítá s koupí  62 samohybných minometů. Akviziční požadavky jsou poměrně dost náročné. Mimo jiné mezi ně patří autonomní zbraňový komplet ráže 120 mm, automatizovaný systém řízení palby, protiminová ochrana, letecká přepravitelnost, rychlostní limity, integrace národního systému velení a řízení, inerciální navigační systém a velmi zásadní schopnost přímé střelby. 

Na světě existují jen tři samohybné minomety, které jsou přímé střelby schopné. Výše zmíněný finský Patria Nemö, CROSSBOW od Elbitu a právě polský M120 Rak. Již jen na tomto základě se minomet našich sousedů stává velmi zajímavým a vzhledem k zásadně rostoucí síle polského zbrojního průmyslu by se o tomto systému mělo uvažovat. Vztahy mezi vojenskoprůmyslovými komplexy naší země a Varšavy jsou téměř nulové, což vzhledem k blízkosti obou států je už jen kvůli logistice jistě chyba.

 

Tagy článku

-->