foto: Anduril Industries / Public domain/Testování dronu ALTIUS-700M
Zprávy z ukrajinské fronty a dalších bojišť ukazují na skutečnost, že o povaze konfliktů budou kromě tradiční vojenské techniky rozhodovat také bezpilotní drony. Testování nového amerického sebevražedného dronu mohou odvrátit kritiku, že USA zatím investuje především do velkých a velmi nákladných bezpilotních systémů.
Ve čtvrtek 14. března Americká společnost Anduril Industries zabývající se výrobou UAV zveřejnila výsledky testů svého dronu ALTIUS-700M, které měly proběhnout ve speciálním zařízení Dugway Proving Grounds v Utahu v září 2023. Při nich byl dron poprvé vybaven municí a následně byl podroben šesti cvičným útokům na vojenské objekty, přičemž minimálně jednou šlo podle zveřejněného videa o sovětský samohybný protiraketový systém Buk-M1-2. Podle vyjádření společnosti Anduril Industries prokázal nový stroj bezchybný výkon a přímo zasáhl všechny požadované cíle.
Drony řady ALTIUS je podle výrobce možné používat na různé druhy průzkumných, sledovacích, ale také útočných misí. Systém je navíc navržený tak, aby byl schopný komunikace s další vojenskou technikou, a proto se hodí na plnění komplexních misí. Právě tato schopnost může významným způsobem ovlivnit efektivitu dronu, který bude posílán pouze na specifické cíle, kde bude zrovna potřeba. Kromě nového dronu ALTIUS-700M výrobce již dříve představil také další UAV ze stejné rodiny, ALTIUS-500, ALTIUS-600 A ALTIUS-900, které se od sebe vzájemně liší především doletem, výdrží a množstvím munice ve výbušné hlavici.
Model ALTIUS-700M se svými schopnostmi nejvíce podobá dronu ALTIUS-600, který je však téměř o polovinu menší a má také větší výdrž. Zatímco ALTIUS-600 vážící asi 12,25 kg má s 3,17 kg munice dolet přibližně 440 km a jeden jeho let může trvat až 4 hodiny, ALTIUS-700M může nést až 15 kg výbušniny, které dokáží zneškodnit i velké cíle v podobě tanků, obrněných vozidel nebo menších plavidel. Jeho dolet je však pouze 160 km a maximální letový čas jen 75 minut.
Dron ALTIUS 600M byl vyvíjen s cílem být co nejvíce adaptabilní, aby mohl být odpalován z širokého množství platforem, tedy jak z trubice či různých druhů pozemních vozidel tak i vypuštěním z letounů, mezi které patří transportní C-130 Hercules, helikoptéra UH-60 Blackhawks nebo větší UAV jako MQ-1C Grey Eagle nebo Kratos XQ-58 Valkyrie. Tato možnost nahrává futuristické budoucnosti bezpilotních prostředků rozhodujících válečný konflikt. Lze proto předpokládat, že pokud model ALTIUS-700M ještě nedisponuje těmito schopnostmi, při jeho dokončení bude mít možnost podobného multifunkčního vypouštění jako jeho menší předchůdce.
Podle údajů výrobce jsou navíc drony ALTIUS schopné vysoké úrovně autonomie a jeden operativec může ovládat hned několik dronů současně. UAV ALTIUS původně vyvíjela společnost Area-I, kterou pod sebe v roce 2021 začlenil Anduril. Na vývoj dronů ALTIUS získala Area-I od amerického Velitelství speciálních operací (SOCOM) v roce 2022 kontrakt na výrobu, testování a servis nespecifikovaných modelů UAV v hodnotě 30,5 milionů dolarů (asi 704 milionů Kč). Nyní je proto otázkou, jak vysokou cenu si za jeden kus dronu společnost Anduril stanoví a zda bude toto UAV řešením pro armádu Spojených států, která se potýká s nedostatkem levných sebevražedných dronů. V souvislosti s tím také reálné použití dronu v bojových podmínkách ukáže, zda opravdu splňuje veškeré charakteristiky, které o stroji prohlašuje jeho výrobce.
Tagy