Američané se SAABem bleskově vyvinuli střelu s plochou dráhou letu pro Ukrajinu bránící se ruské agresi

Američané se SAABem bleskově vyvinuli střelu s plochou dráhou letu pro Ukrajinu bránící se ruské agresi
Autor fotografie: SWFolks / Flickr|Popisek: Ilustrační foto
31 / 01 / 2024, 08:15

Spotřeba munice na Ukrajině je obrovská a jasně ukazuje, že západní státy vůbec nejsou připraveny na ostrý konflikt většího rozsahu. V Libyi došla munice za tři dny.

Podle serveru Politico by již ve středu měly dorazit na Ukrajinu zcela nové střely s plochou dráhou letu, jež byly vytvořeny v americkém Boeingu a švédském Saabu. Podle specifikace by se mělo jednat o  Ground-Launched Small Diameter Bomb (střela s malým průměrem odpalovaná ze země) s doletem až 150 km a váhou 113 kilogramů. Měla by mít zatím blíže neurčené přesné navádění. 

Politico střelu označuje jako zařízení s dlouhým doletem, dolet 150 kilometrů je ovšem spíše z kategorie středních. V Kongresu se již měsíc protahují dohady o financování pomoci Ukrajině, smlouva s Boeingem byla uzavřena už loňský rok, tedy není problém ji dopravit na Ukrajinu. Nutno podotknout, že běžný vývoj raket s plochou dráhou letu trvá léta. O této raketě se začalo mluvit teprve na konci roku 2022, je začátek roku 2024 a Kyjev již střely obdrží. Velmi slušný výkon.

Příčiny jsou jednoduché, výroba munice je nesmírně pomalá a Boeing dostal nepochybně zadání ohledně levné a snadno masově vyráběné raketě, kterou by mohla využívat i americká armáda. Západní státy mají muniční sklady poloprázdné a jen rozběhnout výrobu třeba 155mm granátů do samohybných houfnic je zjevně velký problém. Objevuje se nutnost vyvíjet jednoduchou munici pro intenzivní konflikty i z toho důvodu, že cena přesně naváděných raket je v současnosti už doslova astronomická. 

Ukrajina není jediným mementem. Při vojenské intervenci v Libyi v roce 2011 došla Francouzům a Britům munice do některých zbraní během tří dnů. Jednalo se o doslova ostudu obou bývalých velmocí a došlo i ke značné medializaci. Přesto se zdá, že se západní země dostatečně nepoučily a zásoby jsou nadále malé. V KVAČR 2035 se počítá pro českou armádu se zvýšením kapacit munice na třicet dnů ostrého boje. 

 

Tagy článku

-->