Autor fotografie: Georgia National Guard / Flickr|Popisek: Obrněné bezpečnostní vozidlo M1117
Téměř rok a půl od dohodnuté dodávky obrněných ASV M1117 na Ukrajinu se na sociálních sítích objevila videa a fotografie dokládající používání vozidla ukrajinskými vojáky. Na východní frontu s Ruskem byl zatím poslán jen nespecifikovaný počet modernizovaných aut.
V sobotu 16. března ukrajinský 425. samostatný útočný prapor Skala na sociální síti Instagram zveřejnil video amerického ASV (armored security vehicle, obrněné bezpečnostní vozidlo) M1117 v plném nasazení. Jedná se tak o první doklad toho, že bylo M1117 doručeno na ukrajinskou frontu a již je jednotkami také aktivně používáno. Podle zpravodajského webu Militarnyi však automobil ještě není nejspíš využíván na frontě v boji, ale video naznačuje spíše testování na cvičišti.
O americké dodávce 250 kusů M1117 na Ukrajinu bylo rozhodnuto již v listopadu 2022, ale před jejich přesunem je bylo třeba ještě upravit a dozbrojit potřebnou municí, která by odpovídala potřebám ukrajinského bojiště. USA proto ještě na podzim 2023 předpokládala, že vozidla budou plně připravena k odeslání až teprve na jaře 2025. Kvůli naléhavé situaci na bojišti a videím nejspíše dokládajícím probíhající cvičení vozidel proto pravděpodobně muselo dojít ke zrychlení procesu nebo alespoň částečné dodávce vozů M1117.
Obrněný vůz M1117 jehož první prototypy byly odhaleny na konci 90. let minulého století je prvním vozidlem americké armády, které bylo vybaveno podvozkem schopným odolat výbuchu min. Automobil byl totiž primárně vyvíjen pro účely použití v Iráku a Afghánistánu, kde se americké jednotky potýkaly s množstvím improvizovaných výbušnin (IED). Bylo proto třeba vytvořit takový stroj, který by byl lehký, rychlý, vyzbrojen dobrými zbraňovými systémy, ale současně by ochránil svou posádku před možným nebezpečím v podobě střelných zbraní a menších výbušnin.
Pro tyto účely je proto M1117 vybaven keramickým kompozitním pancířem od německé společnosti IBD, který je navíc na autě umístěn tak, aby se na něm granáty neudržely a sklouzly z opláštění dolů. Na silnici může automobil jet až rychlostí 110 km/h, ale současně má dobré odpružení 4x4 podvozku, který mu pomáhá překonávat překážky v přírodním terénu. Auto však může překonávat také vodní toky, jelikož je schopné brodění až do výšky vody 1,5 metru. Jeho posádka je většinou pětičlenná a má na starost ovládání 40 mm granátometu Mk 19 a 12,7mm těžkého kulometu M2HB s kadencí 450-600 ran za minutu.
Ukrajinská armáda se nyní potýká s množstvím území, které bylo zaminováno Rusy za účelem zpoždění případné ofenzivy jednotek, které by chtěly získat zpět okupované území. Minová pole s tisíci výbušninami se proto objevují na různých částech ukrajinské fronty a někdy také v civilních oblastech, a již si vyžádalaživoty tisíců obyvatel země. Podle ukrajinské armády by se miny měly nalézat přibližně na ⅓ ukrajinského území a lze jen těžko odhadnout, jak dlouho bude trvat samotný proces jejich odhalení a zneškodnení.
Informace o různých typech min a ruské taktice jsme vám poskytli v tomto textu. Právě s tímto problémem v podobě munice skryté a vyčkávající na svou oběť by se potenciálně mohlo vypořádat vozidlo M1117 se svým minám odolným trupem. Jelikož je vozidlo zkonstruováno tak, aby bylo schopné poradit si s improvizovanými výbušninami (IED), teoreticky by mohlo případně vydržet útok výbušniny vypuštěné z FPV dronu. Automobil by však již pravděpodobně zničil přímý zásah sebevražedného UAV.