Americká armáda chce izraelský protiraketový systém Iron Dome

Americká armáda chce izraelský protiraketový systém Iron Dome
Autor: (CC BY-NC 2.0)|Popisek: Iron Dome
31 / 01 / 2019, 14:00

Americká armáda chce zakoupit protiraketový systém Iron Dome k podrobným zkouškám. Dojde-li ke schválení obchodu, pořídí pro začátek dvě baterie. V budoucnu by mohly chránit větší vojenské základy před menšími až taktickými raketami, dělostřeleckými granáty i bezpilotními letouny.

Prodej protiraketových systémů Iron Dome pro americkou armádu by nebyl žádným překvapením. O této možnosti se i podle veřejně dostupných zdrojů dlouhodobě spekuluje. Spojené státy navíc samy finančně podpořily vývoj systému a americká společnost Raytheon se dodnes nemalým dílem podílí na výrobě antiraket Tamir.

Americká armáda chce pro začátek pořídit dvě z funkčního hlediska kompletní baterie s celkem 12 odpalovacími zařízeními, 240 antiraketami, dvojicí radarů a stejně tak dvojicí velitelských center. K dodání by mělo dojít už v roce 2020. Otázkou nicméně zůstává, v jaké podobě by v případně byl systém zaveden do výzbroje americké armády.

Otázky nad podobou budoucího systému

Plánované pořízení Iron Dome bývá často interpretováno tak, že mu americká armáda dává přednost před protivzdušným systémem NASAMS (National Advanced Surface to Air Missile System). Ten ale využívá střel AIM-120, které jsou určeny pouze proti letounům a vrtulníkům – nikoliv proti dělostřeleckým granátům, dělostřeleckým i menším taktickým raketám jako Iron Dome.

Zajímavé je, že americká armáda vyvíjí také vlastní odpalovací platformu MML (Multi-Mission Launcher). Ta je určena jak pro domácí střely AIM-9X Sidewinder, MHTK (Miniature Hit-to-Kill), Longbow Hellfire, Stinger tak i pro antirakety Tamir ze systému Iron Dome. Ty už dokonce měly být v minulosti vyzkoušeny na střelnici White Sands Missile Range v Novém Mexiku.

S čím, ale americká armáda počítá je zařazení systému Iron Dome do vlastního systému velení a řízení IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System). Některé zdroje pak dokonce uvádějí plán využití vlastního radiolokátoru AN/MPQ-64 Sentinel. Oba tyto úkoly by přitom měly být dokončeny do roku 2024 s tím, že do té doby má být jasno o zařazení systému v rámci americké armády.

Levné antirakety

Připomeňme, že Iron Dome (v překladu Železná kopule) se skládá celkem ze tří součástí: detekčního a sledovacího radaru, řídícího centra pro vedení palby a kontrolu nad systémem a odpalovací jednotky s antiraketami Tamir.

Právě s antiraketami Tamir se počítá v podstatě beze změn a to z toho důvodu, že jsou poměrně levné. Jedna vyjde na nějakých 100 000 dolarů (podle jiných zdrojů dokonce méně). Pro srovnání: jedna zmíněná AIM-120 vyvinutá původně jako střela vzduch-vzduch vyjde na nějakých 800 000 dolarů. Střely Tamir se navíc vyrábějí ve velkém.

Samotný Iron Dome dokáže zasahovat vzdušné cíle na vzdálenost od zhruba 4 do 70 km (podle některých zdrojů efektivně od 7 km). Pro dělostřelecké granáty a rakety odpálené z menší vzdálenosti už Izrael vyvíjí systém Iron Beam, který využívá laserového paprsku. Se systémy využívajících laserového paprsku přitom počítají i Američané. Do té doby však hodlají urychleně zacelit mezery v určitých kategoriích obranných systémů tím, co je k dispozici.

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace