Americká armáda chce otestovat příští rok laserový systém o výkonu 300 kW

Americká armáda chce otestovat příští rok laserový systém o výkonu 300 kW
Autor fotografie: General Atomics|Popisek: Vizualizace laserového systému
06 / 11 / 2021, 13:00

Laserová zbraň má vzniknout ve spolupráci společností General Atomics Electromagnetic Systems a Boeing.

Společnostem Boeing a General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) byl udělen kontrakt na vývoj vysokoenergetického laserového systému o výkonu až 300kW, uvedl server endgadget.com. Systém má být vyvinut především pro protivzdušnou obranu a být účinným prostředkem proti nepřátelským dronům. Partnerství obou firem má ambici přinést ,,do pole" laserový systém, nejlepší ve své třídě, přitom dostupný a bezpečný.

V praktické rovině to bude vypadat tak, že si obě společnosti rozdělí své role při vývoji nové laserové zbraně. GA-EMS se bude soustředit na technologii, zatímco její partner Boeing dodá hardware i software, zaměřovací systém, laserový navaděč a další potřebné komponenty. Systém má být otestován již příští rok, pokud vše půjde podle plánu

USA dlouhodobě experimentují s vývojem efektivných laserových systémů jak na zemi, tak na moři a slibují si od nich  mnoho. Na laserovém systému pro letouny pracuje například i další známá společnost Lockheed. Právě Lockheed dodal americkému letectvu bojový laserový systém AHEL, který má tvořit součást výzbroje gunshipu AC-130 Ghostrider. Nízkoenergetický laserový systém (Compact Laser Weapons System - CLWS) od již zmiňované firmy Boeing také zkouší americká námořní pěchota a má sloužit k likvidaci nepřátelských UAV.

Systém je schopen lehce ,,utavit" například i komerční drony, může být také nasazen proti nepřátelskému snajprovi, k ochraně letišť či přístavů, může ničit překážky. Systém také může být namontován na třínohý stojan pro stacionární použití s generátorem.

Minulý rok představoval také významný milník, kdy americká výsadková loď USS Portland eliminovala úspěšně vzdušný cíl - dron - a použila k tomu technologický demonstrátor námořního laseru LWSD. Výkon laseru odborná média odhadla na 150 kW. Nově vyvíjený laser společností Boeing a General Atomics o výkonu 300 kW by tak byl dvakrát silnější.

Laserové zbraně jsou systémem budoucnosti. Zřejmě se jedná o jediný systém schopný ničit hypersonické útočné střely. Zásadním problémem však zůstává detekce a schopnost navádění protizbraně na cíl. Využití je tedy vůčí hypersonickým střelám, stejně jako bezpilotním prostředkům, ve vzduchu, na zemi nebo i na či pod vodou.


Zdroj: endgadget.com

Tagy článku