Americká armáda nejspíš sehnala prostředky na dikobrazí ostny pro své BVP Bradley

Americká armáda nejspíš sehnala prostředky na dikobrazí ostny pro své BVP Bradley
Autor fotografie: Elbit Systems / Public domain |Popisek: Systém APS Iron Fist od společnosti Elbit
03 / 04 / 2024, 10:00

I přes dřívější tvrzení o nedostatku prostředků plánuje americká armáda nejspíš pořídit několik desítek izraelských systémů aktivní ochrany pro své BVP Bradley. V budoucnu ochrání vozy za miliony dolarů především před hrozbami UAV.

Programový výkonný ředitel služby pro pozemní bojové systémy generál Glenn Dean sdělil v minulém týdnu v rozhovoru pro armádní webový portál Breaking Defense, že americká armáda plánuje v budoucnu nákup alespoň menšího množství izraelských APS Iron Fist pro vozidla M2 Bradley. Toto rozhodnutí je v rozporu s dřívějším prohlášením americké armády z prosince 2023, podle kterého by byl nákup této izraelské vojenské technologie pro americkou armádu příliš velkým výdajem. 

Iron Fist (v hebrejštině חץ דורבן, Osten dikobraza) je modulárním APS, které může být umístěno na množství strojů od lehkých vozidel až po hlavní bojové tanky. Skládá se z radarového senzoru skenujícího okolí vozidla pro vyhodnocení nebezpečí a odpalovacího zařízení s přesnými raketami určenými pro zneškodnění nepřítelovy vzdušné hrozby. Explozivní střela tak vybuchne těsně v blízkosti granátu, protitankové řízené střely nebo rychle se pohybujícího UAV a tím odpálí hlavici objektu nebo odkloní jeho trajektorii. 

Podle slov Deana se tak americké armádě nakonec podařilo vyčlenit alespoň část původně plánovaných prostředků na planovanou modernizaci BVP Bradley. Izraelskými Iron First od společnosti Elbit Systems tak bude vybaveno zatím pouze několik desítek nově vyrobených vozidel, které budou v blízké době dodány americké armádě. Tato vozidla nahradí stroje poslané na ukrajinskou vojenskou frontu v rámci mezinárodní vojenské pomoci, kterých do září 2023 dodaly Spojené státy nejméně 186 kusů. 

Celková hodnota těchto BVP na Ukrajině se tak pohybuje okolo 372 milionů dolarů (přibližně 8,7 miliard Kč). Od počátku konfliktu bylo podle informací armádního webového portálu Oryx na ukrajinské frontě zničeno nejméně 33 kusů M2A2 Bradley a dalších 39 strojů bylo silně poškozeno nebo ponecháno na frontové linii. Na Ukrajině se však pravděpodobně stále nevyskytuje dostatek náhradních dílů, díky kterým by bylo možné bojová vozidla opravit, a proto i velké množství poničených kusů je pravděpodobně plně vyřazeno z provozu.

BVP M2A2 Bradley

 

Vedle izraelské Iron Fist také Trophy

Bojiště na Ukrajině, ale také v Gaze tak Spojeným státům čím dál více ukazuje na skutečnost, že ochrana tanků, BVP a transportérů na bojišti jeho spojenců je při střetu se sebevražednými a FPV drony, ale také dalšími vzdušnými hrozbami zatím stále nedostatečná a stroje je potřeba kromě odolných vrstvených a reaktivních pancířů ochránit také systémy aktivní ochrany. Iniciativa vybavit bojová vozidla pěchoty Bradley izraelskými systémy je tak součástí širší strategie americké armády usilující o modernizaci vojenské techniky a zajištění většího bezpečí svých vojáků. 

Trochu odlišné izraelské APS Trophy od izraelské společnosti Rafael jsou v rámci tohoto rozsáhlejšího programu v současné době umísťovány na americké hlavní bojové tanky M1A2 Abrams. Lze se proto domnívat, že pravděpodobně z tohoto důvodu, velmi nákladného dozbrojování tanků, již americké armádě nezbylo dostatek prostředků pro nákup systémů Iron Fist také pro IVF Bradley. Americká armáda do budoucna plánuje APS systémy vybavit také bojová vozidla Stryker, avšak pro dodávku zatím nebyl vybrán konkrétní produkt. 

 

Tagy článku