Americká armáda se chystá otestovat prototypy lehkého tanku

Americká armáda se chystá otestovat prototypy lehkého tanku
Autor fotografie: public domain|Popisek: M551 Sheridan
18 / 12 / 2020, 14:00

Prototypy lehkých tanků budou otestovány na americké základně Fort Bragg v Severní Karolíně. Armáda bude hodnotit prototypy od společností GDELS a BAE Systems.

Jak už SM před časem informoval, americká armáda se chystá otestovat prototypy lehkých tanků, které budou přesunuty k 82. výsadkové divizi armády USA na základně Fort Bragg v Severní Karolíně.

Armáda bude posuzovat a vybírat z nabídky dvou prototypů vznikajících v rámci programu Mobile Protected Firepower (MPF) - od společností BAE Systems a General Dynamics European Land Systems (GDELS). Právě vojáci v rámci 82. výsadkové divize armády USA významněji promluví do celkového hodnocení a výběru nejvhodnějšího prototypu.

Samotné hodnocení prototypů pak začne 4. ledna 2021 a potrvá až do června. GDELS a BAE Systems byly vybrány v prosinci 2018, aby každá z nich postavila 12 prototypů budoucího lehkého tanku.

GDELS pracuje na prototypu, který vychází z podvozku obrněného vozidla Ajax, který kombinuje s věží amerického tanku M1 Abrams. Návrh GDELS vycházející z podvozku BVP Ajax (powerpack vpředu) a věže ABRAMS pak kombinuje dvě osvědčené platformy, kdy problémem je však cena a dále nemožnost využít plné kapacity tankového kanonu ABRAMS (Rheinmetall 120 mm s hladkým vývrtem), ale je nutno vzhledem ke konstrukci korby využít nízkotlaký kanon zřejmě stejné ráže, ale s menším výkonem. Další možností je změna hlavní výzbroje Řešení BAE Systems vychází z lehkého tanku M8, tedy standardní tanková konstrukce s powerpackem v zadní části a v době zavedení M8 plnohodnotný kanon 105 mm.

Armáda očekává, že až vybere vítěze soutěže, bude jí dodáno v rané fázi 26 vozidel s možností vyrobit dalších 28 a dovybavit 8 prototypů. Vítězná společnost pak bude pověřena výrobou vozidel v roce 2022. Americká armáda reaguje na situaci, kdy od roku 1996, kdy byl vyřazen ze služby tank M551 Sheridan, neexistuje pro ,,pěšáky" vhodná a efektivní lehká platforma. Právě lehký tank, který vzniká v již zmíněném programu MPF má významně zvýšit palebné kapacity US Army v této kategorii. 

Potřeba lehkých tanků je v současnosti stále více diskutována, kdy jsou téměř celoplošně zavedeny a nově pořizovány MBT, tedy stroje určené pro tankové operace. Obě koncepce, tedy ta od GDELS i od BAE Systems plně reflektují současný přístup k možnému vývoji. Buď je to použití existujících platforem spojených s vývojem přesně konstrukčně popsaného vozidla, nebo je to možnost hybridního řešení, tedy podvozek z BVP a tanková věž s upravenou hlavní výzbrojí.

Zatím též není jasné, jakou hlavní výzbroj bude US Army požadovat a jakou vezenou zásobu munice mohou tato řešení nabídnout. Každopádně odklon od MBT k tankům jiných kategorií ve specifickém prostředí nasazení je logickou vývojovou linií moderního manévrovacího boje v globálních podmínkách. Klíčovou bude schopnost ničení silně obrněných, zodolněných nebo jinak klíčových cílů, a to v manévrovém či stacionárním bojovém nasazení.

 

Zdroj: Defense News

Tagy článku