Americká armáda se zbavuje Strykerů MGS - problémem je automatický nabíjecí systém

Americká armáda se zbavuje Strykerů MGS - problémem je automatický nabíjecí systém
Autor: Sgt. William Tanner, Wikimedia Commons CC0|Popisek: M1128 Stryker MGS
17 / 05 / 2021, 14:00

Americká armáda se do září roku 2022 rozhodla zbavit svých osmikolových obrněných vozidel Styker ve verzi M1128, tedy Mobile Gun System, které nesou bezosádkovou věž s automaticky nabíjeným drážkovaným 105mm kanónem M68A1E4 105, americké varianty úspěšné britské zbraně L7. Podle výsledků zadané studie dospěla k závěru, že vozidlo je zastaralé, zbraň již nevyhovuje současným nárokům a její automatický nabíjecí systém je poruchový a nákladný na údržbu.

Stryker MGS je ve službě déle než 15 let. Jeho účelem je posílit palebnou sílu brigád mechanizované pěchoty na obrněných transportérech Stryker a poskytovat jim přímou palebnou podporu účinnou proti opevněním a postavením kulometů nebo odstřelovačů, a to jak v městském prostředí, složitém i otevřeném terénu.

Současně šlo o vůbec první americkou techniku spoléhající na automatický nabíjecí systém, v době svého zavedení velmi pokročilý. Podobně jako v případě sovětských a ruských tanků bylo cílem především snížit počet členů osádky. Po dlouhé službě je ovšem tento na údržbu náročný systém pro armádu čím dále větší finanční zátěží.

video: youtube

Dalším problémem vozidla je, že má ploché dno, méně odolné vůči minám a nástražným výbušným zařízením než moderní konstrukce, a na rozdíl od dalších verzí neprošel v tomto ohledu modernizací. V kombinaci s nároky týkajícími se hlavní zbraně bylo rozhodnuto pokračovat v projektu Stryker MCWS (Medium Caliber Weapons System), který díky věži s 30mm automatickým kanónem (XM818 ráže 30x173 mm) dělá ze Strykeru kolové bojové vozidlo pěchoty, nebo protitankového Strykeru nesoucího řízení střely Javelin.

Zároveň ani existující náhradní díly pro M1128 nepřijdou vniveč, protože jsou ve své většině využitelné pro ostatní verze vozidla a bude je možné upotřebit i po jeho definitivním vyřazení. Celkem bylo vyrobeno 142 Strykerů MGS. Tři z nich byly ztraceny v boji. V každé rotě Strykerů je dosud nasazena četa tří vozidel MGS (jedno pro přímou podporu každé ze tří střeleckých čet).

Zdroj: military.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace