Americká armáda si vybrala společnost General Dynamics Land Systems pro dodání nového lehkého tanku

Americká armáda si vybrala společnost General Dynamics Land Systems pro dodání nového lehkého tanku
Autor: US Army|Popisek: Griffin II
29 / 06 / 2022, 17:00

Dodání nového lehkého tanku pro americkou armádu zajistí společnost General Dynamics Land Systems (GDLS). Ta v rámci programu Mobile Protected Firepower (MPF) nabídla posléze vítězný stroj Griffin II.

Americká armáda v úterý zvolila společnost GDLS jako nového dodavatele budoucího lehkého tanku, informoval server Defense News. Vítěz vzešel ze soutěže mezi firmou BAE Systems a již zmíněnou GDLS. Obě společnosti byly v prosinci 2018 vyzvány, aby vyrobily prototypy.

BAE Systems nabízel výrazně modernizovaný lehký tank M8, standardní kosntrukci s powerpackem umístěným vzadu a v době zavedení M8 plnohodnotný kanon 105 mm. GDLS do soutěže přihlásil naopak nový stroj Griffin II o hmotnosti přibližně mezi 27-28 t. První prototyp společnost předvedla v dubnu 2020.

Podvozek vychází z britského vozidla Ajax, jež je bojovým vozidlem pěchoty a průzkumným vozidlem koncepčně vycházejícím z BVP Ascod, tedy s powerpackem vpředu, Griffin II má přepracovanou a odlehčenou bojovou věž z tanku M1 Abrams, výzbroj tvoří kanon M35 ráže 105 mm, spřažený kulomet ráže 7,62 mm a také ručně ovládaný kulomet ráže 12,7 mm.

GDLS dodá v první fázi 26 vozidel, což je zhruba jeden prapor, případně dvě roty a vozidla pro výcvik,  kontrakt umožňuje armádě si pořídit do výzbroje dalších 70 kusů. Celková hodnota kontraktu činí 1,14 miliardy dolarů. První várku vozidel má americká armáda dostat za dobu, která nepřesáhne 19 měsíců.

Americká armáda hledala vhodného dodavatele lehkého tanku velmi dlouho, nicméně do této doby neúspěšně, a bylo to jedno z jejích slabých míst. Až nyní se rozhodla pověřit dodáním lehkého tanku konkrétní společnost. Tanky mají operovat ve vysokohorských podmínkách či džungli a dalších obtížných terénech či prostředích. Američané potřebují lehké tanky například k tomu, aby mohly být v případě konfliktu Číny s Tchaj-wanem vysazeny na tento ostrov, nebo mohly operovat pod velením AFCOM v rovníkové Africe.

Ještě dodejme, že po novém lehkém tanku se poohlíží rovněž Indie, která chce pořídit do výzbroje 350 vozidel. Indie zároveň reaguje na vyostřenou situaci, která panuje na čínsko-indické hranici, a jež byla poznamenána četnými incidenty. Ty propukly v minulosti také kolem sporného jezera Pangong, území sousedícího s Tibetem a dalších oblastech. Indie proto vznesla požadavek na lehký tank, který bude schopen se měřit ve sporných teritoriích zejména s čínskými lehkými tanky Type 15.

V současné době Indie provozuje hlavní bojový tank T-90S Bhishma a T-72M1 či vlastní tank Arjun, nicméně moderní hlavní bojové tanky o hmotnosti kolem 70 t nejsou navrženy k tomu, aby mohly operovat ve vysokohorských regionech s úzkými cestami nebo džunglích s hustým porostem a podmočeným terénem, kde nejde využít ani rychlost, ani hlavní výzbroj hlavního bojového tanku. Lehké tanky tak mají armádám poskytnout v náročném a hůře dostupném terénu výhodu. Ne nadarmo mnohé státy stále provozují obstarožní PT-76.


Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace