Americká armáda touží po lehkém tanku

Americká armáda touží po lehkém tanku
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Griffin
07 / 10 / 2016, 12:30

Vypadá to jako tank, jezdí to terénem jako tank, odpaluje to granáty ráže 120 mm jako tank, ale je to zatím pouze koncept na "steroidech" od firmy General Dynamics. Pouhých 28 tun znamená, že nový "tank" by měl pouze poloviční hmotnost oproti MBT Abrams!

Na start vývoje nového lehkého tanku v rámci programu Protected Mobile Firepower (MPF) požádala americká armáda o  sumu 9,68 milińu dolarů. Vozidlo má mít nízké logistické náklady, ale má poskytovat dostatečnou ochranu a dostatečnou palebnou sílu.

Griffin disponuje elektronikou nejnovější verze tanku M1 (také vyráběný společností General Dynamics), upravenou odlehčenou dělovou věží z Abrams SEP v2 a to celé sedí na podvozku britského vozidla Ajax Scout, který firma General Dynamics taktéž vyrábí.

Griffin

Ovšem tím nejzajímavějším je kanón XM360 ráže 120 mm, které bylo firmou vyvinuto pro zrušený program Future Combat Systems. Ten má oproti standardní zbrani v tancích Abrams, které váží 3 780 kg hmotnost pouhých 1 865 kg. Podle lidí z General Dynamics, může být Griffin vyzbrojen i kanónem M58 ráže 105 mm.

Griffin představený na výstavě AUSA váží asi 28 tun (bez reaktivního pancíře a aktivní ochrany) a to by umožnilo přepravovat letecky až 2 kusy ve stroji C-17 Globemaster 3.

Posledním lehkým tankem sloužícím v americké armádě byl M551 Sheridan o hmotnosti necelých 16 tun, vyzbrojený kanónem M81 o netradiční ráži 152 mm.

M551 Sheridan

Zdroj: IHS Jane´s, Wikipedie

Tagy článku