Americká armáda touží po lehkém tanku

Americká armáda touží po lehkém tanku
Autor: YouTube|Popisek: Griffin
07 / 10 / 2016, 12:30

Vypadá to jako tank, jezdí to terénem jako tank, odpaluje to granáty ráže 120 mm jako tank, ale je to zatím pouze koncept na "steroidech" od firmy General Dynamics. Pouhých 28 tun znamená, že nový "tank" by měl pouze poloviční hmotnost oproti MBT Abrams!

Na start vývoje nového lehkého tanku v rámci programu Protected Mobile Firepower (MPF) požádala americká armáda o  sumu 9,68 milińu dolarů. Vozidlo má mít nízké logistické náklady, ale má poskytovat dostatečnou ochranu a dostatečnou palebnou sílu.

Griffin disponuje elektronikou nejnovější verze tanku M1 (také vyráběný společností General Dynamics), upravenou odlehčenou dělovou věží z Abrams SEP v2 a to celé sedí na podvozku britského vozidla Ajax Scout, který firma General Dynamics taktéž vyrábí.

Griffin

Ovšem tím nejzajímavějším je kanón XM360 ráže 120 mm, které bylo firmou vyvinuto pro zrušený program Future Combat Systems. Ten má oproti standardní zbrani v tancích Abrams, které váží 3 780 kg hmotnost pouhých 1 865 kg. Podle lidí z General Dynamics, může být Griffin vyzbrojen i kanónem M58 ráže 105 mm.

Griffin představený na výstavě AUSA váží asi 28 tun (bez reaktivního pancíře a aktivní ochrany) a to by umožnilo přepravovat letecky až 2 kusy ve stroji C-17 Globemaster 3.

Posledním lehkým tankem sloužícím v americké armádě byl M551 Sheridan o hmotnosti necelých 16 tun, vyzbrojený kanónem M81 o netradiční ráži 152 mm.

M551 Sheridan

Zdroj: IHS Jane´s, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace