Americká námořní pěchota zahájila deaktivaci tankových praporů - Abramsy prodá, nebo uskladní

Americká námořní pěchota zahájila deaktivaci tankových praporů - Abramsy prodá, nebo uskladní
Autor fotografie: U.S. Marine Corps/ Sgt. Courtney White|Popisek: Odjezd posledních tanků M1A1 1. praporu
23 / 07 / 2020, 12:00

Americká námořní pěchota (USMC) zahájila deaktivaci svých tankových praporů. Mariňáci se zbavují nejen tanků, ale také souvisejících mostních rot, a dále některých konvertoplánových a vrtulníkových perutí a dalších jednotek, jak bylo oznámeno již v březnu. Sníží také počet pěších praporů z 24 na 21. Změny jsou vedeny modernizačním plánem žádoucí podoby sboru v roce 2030, Force Design 2030. Sbor má být "menší a lepší".

Námořní pěchota projde redukcí, ze současných asi 186 tisíc příslušníků má zbýt v roce 2030 170 tisíc. Úspory budou investovány do pokročilých technologií, které mají ve výsledku zvýšit sílu celého sboru. Především půjde o 300% nárůst prostředků alokovaných pro raketové dělostřelectvo, protilodní střely, neřízené prostředky a podobné pokročilé systémy. Ze vševojskové "malé armády" se má stát efektivní síla pro námořní expediční boj.

Nejvýraznější redukcí a symbolem celé reformy je zrušení tankových praporů. Kromě nich bude zredukován také počet kanónových dělostřeleckých baterií z 21 na pět, a klesne i počet rot obojživelných vozidel ze šesti na čtyři. Sbor přijde o 367. a 469. lehkou bitevní vrtulníkovou peruť vyzbrojenou nám dobře známými vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Obecným cílem je obnovit schopnosti strategické iniciativy a využít nových technologií k předefinování zásad budoucího námořního konfliktu. Existující jednotky budou menší a lehčí, aby mohly efektivněji podporovat námořní výsadkové a expediční operace.

video: youtube

Mají také vzniknout tři pobřežní pluky námořní pěchoty určené k obraně a kontrole pobřeží. Motivací ke změnám je mj. podle velitele námořní pěchoty generála Davida H. Bergera změna situace ve východním Tichomoří v důsledku posilování čínské přítomnosti v Jihočínském moři i širší asijsko-pacifické oblasti.

Poslední tanky 1. tankového praporu námořní pěchoty již svou jednotku na základně Twentynine Palms v Kalifornii opustily na začátku července, a nyní proběhla deaktivační ceremonie v Camp Pendleton. Jde o první deaktivovanou tankovou jednotku sboru, následovat bude 4. prapor. Šest rot a velitelství praporu budou definitivně deaktivovány ke konci roku 2021. Velitel roty Alpha 4. praporu kapitán Rothrock svým vojáků řekl: "Mějte na paměti, že tanky jsou jen zbraňovými systémy, zatraceně dobrými zbraňovými systémy, nicméně jen technikou. Vy, jednotliví mariňáci, jste byli vždy klíčem k úspěchu naší roty."

Deaktivace tankových praporů se přímo dotkne asi 1300 námořních pěšáků, kteří budou muset absolvovat rekvalifikaci. Čtyři specializace již sbor námořní pěchoty nebude v budoucnu využívat, a další v omezené míře. Tanky dosud tvořící výzbroj praporů námořní pěchoty budou podle generálporučíka Smithe, náčelníka Velitelství bojového rozvoje sboru námořní pěchoty, buď prodány do zahraničí, nebo armádě, prodány po částech, ale možná i uskladněny. Zrušení tankových praporů podle něj nesnižuje jejich úlohu v minulosti. Pro budoucí nasazení se má ale sbor spoléhat na přesnou střelbu dalekého dosahu.

USMC má, resp. donedávna měla, tři tankové prapory, 1. ("1st Tanks"), 2. ("Iron Horse") a 4. Jejich výzbroj je tvořena tanky M1A1 Abrams a vyprošťovacími vozidly M88A2 na podvozku tanků Patton. První dva prapory mají čtyři roty, 4. prapor šest, každá rota čítá 14 tanků, a dva tanky slouží při velitelské rotě praporu.

Zdroj: military.com

Tagy článku