Americká ponorka narazila před 19 měsíci v Jihočínském moři do podmořské skály. Nevrátí se do roku 2026, loděnice nemají kapacitu

Americká ponorka narazila před 19 měsíci v Jihočínském moři do podmořské skály. Nevrátí se do roku 2026, loděnice nemají kapacitu
Autor fotografie: Thiep Nguyen, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Connecticut
17 / 06 / 2023, 13:00

Americká ponorka USS Connecticut z třídy Seawolf potkala smůla. Před necelými dvěma roky V Jihočínském moři narazila do podmořské skály a nyní vyšlo najevo, že bude nejméně do roku 2026 vyřazena, protože loděnice s opravárenskými kapacitami jsou naplněné.

Nehoda se stala v říjnu 2021, kdy USS Connecticut kolidovala s podmořskou skálou, když manévrovala v ,,nepřátelském" Jihočínském moři. 11 námořníků utrpělo různý stupeň zranění, nicméně žádné neohrožovalo nikoho na životě. Poškozena byla příď ponorky a také kormidlo, podle amerického námořnictva byly vyčísleny škody na 80 milionů dolarů, na druhé straně poškození nebyla dramaticky velká či dokonce pro plavidlo fatální.

Původně se očekávalo, že se ponorka vrátí do služby v září 2025, nicméně nyní Bloomberg uvedl, že nejméně do roku 2026 se plavidlo na moře znovu nepodívá. Je to dáno především tím, že loděnice jsou kapacitně na limitu, 8 z 49 útočných amerických ponorek prochází momentálně údržbou.

Zpoždění nasazení ponorek zpět do služby však není novou informací, ale už na ni před časem upozornila vládní agentura Government Accountability Office (GAO) ve svých dokumentech. Vrcholní američtí a vojenští představitelé považují moderní ponorkovou flotilu za klíčovou výhodou nad čínským námořnictvem, které je početně větší.

Nicméně jak GAO informovala v roce 2022 ve svém reportu týkajícího se amerických a čínských kapacit, americké námořnictvo ztratilo celkem 10 363 operačních dnů od roku 2008 do roku 2018, což se rovná více než 28 letům. Proto američtí zákonodárci volají po tom, aby byly zvýšeny investice do námořní infrastruktury, jako například republikánský senátor Roger Wicker a mnozí další.

USS Connecticut byla objednána v roce 1991, spuštění na vodu proběhlo o 6 let později, zařazena do služby byla v roce 1998. Třídu Seawolf tvoří 3 plavidla, jedná se o třídu amerických rychlých a útočných ponorek s jaderným pohonem, která je vylepšením předchozí třídy Los Angeles.

Zdroj: Bloomberg


Tagy článku