Americká ponorka vyzbrojená 154 střelami Tomahawk se vynořila u Kypru – je to varovný prst směrem k Rusku

Americká ponorka vyzbrojená 154 střelami Tomahawk se vynořila u Kypru – je to varovný prst směrem k Rusku
Autor: US Navy, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Georgia
21 / 01 / 2022, 09:00

Americká 6. flotila odhalila polohu ponorky třídy Ohio, kdy jedna ze 4 přestavěných ponorek této třídy provedla krátkou zastávku u ostrova Kypr. K odhalením polohy těchto ponorek dochází v dobách zvýšeného mezinárodního napětí.

Vzhledem k tomu, že se situace na Ukrajině nadále vyostřuje je pravděpodobné, že americké námořnictvo zamýšlelo tento letmý pohled na ponorku USS Georgia SSGN 729 jako signál jak směrem ke spojencům, tak Rusku, že Spojené státy mají v regionu sílu, která je schopná zasáhnout na velké vzdálenosti s malým rizikem pro sebe samotnou.

Vynoření USS Georgia zveřejnila na Twitteru Šestá flotila USA. Spolu se třemi obrázky ponorky tweet upřesnil, že k návštěvě došlo 15. ledna poblíž města Limassol. Přesné místo, které Georgia navštívila na Kypru, nebylo zveřejněno, ale je známo, že US Naval Forces Europe-Africa/US Sixth Fleet provádějí výcvik a logistické operace na námořní základně generálporučíka Evangelose Florakise v Mari na Kypru asi 40 kilometrů od Limassolu.

Podobné demonstrace síly se již USS Georgia zúčastnila v prosinci 2020, kdy společně s dvěma křižníky třídy Ticonderoga, USS Port Royal a USS Phillipine Sea proplula horkým Hormuzským průlivem v době vysokého napětí mezi USA a Íránem.

USS Georgia vstoupila do služby v roce 1984 jako balistická ponorka SSBN nesoucí jaderné rakety, ale v letech 2002-2008 byla přestavěna na nosič střel Tomahawk v důsledku smlouvy o omezení jaderných zbraní Start II. Ponorka nese 154 střel s plochou dráhou letu a je vybavena 4 torpédomety ráže 533 mm.

Zdroj: The Drive

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace