Společnost General Dynamics Land Systems modernizuje tanky Abrams pro americkou armádu

Společnost General Dynamics Land Systems modernizuje tanky Abrams pro americkou armádu
28 / 03 / 2019, 10:00

Konflikty z posledních let ukázaly, že tanky i nadále jsou a budou jednou z nejvýznamnějších položek ve výzbroji pozemních sil. Ovšem projekty zcela nových tankových konstrukcí přinesou své ovoce až v delším časovém horizontu, proto se budou současné armády i nadále spoléhat na osvědčené a už zavedené typy tanků. Ke slovu tedy přicházejí modernizační programy, které se týkají i tanků Abrams.

Americká společnost General Dynamics Land Systems (GDLS) získala nedávnood americké armády další kontrakt v hodnotě 714 milionů dolarů na modernizaci tanků Abrams. Konkrétně jde o 174 tanků M1A1 Abrams, které budou vylepšeny na verziM1A2 Abrams SEPv3 jinak také označovanou jako M1A2C. Jde o další fázi modernizace tanků Abrams z výzbroje americké armády. Ta nyní aktivně používá necelých 800 tanků verze M1A1, a především modernizované M1A2 SEPv2 v počtu téměř 1600 kusů. Ty armáda přebírala v letech 2005 až 2011, ale vývoj tankových technologií především v Rusku a Číně vyžaduje, aby se abramsy dostaly na další úroveň, co se týče vybavení, odolnosti i palebné síly. 

Proto GDLS v roce 2015 představila prototyp zatím nejnovější verze označované jako SEPv3. Už v prosinci 2017 americké Ministerstvo obrany podepsalo s GDLS rámcovou smlouvu na modernizaci až 435 tanků M1A2 na verzi SEPv3. V červenci 2018 pak GDLS získala první závaznou objednávku na 100 tanků a,jak již bylo řečeno, nedávno další objednávku na modernizaci 174 tanků. Poněkud komplikované označování modernizovaných tanků americká armáda nedávno změnila, takže nyní jsou M1A2 SEPv3 vedeny jako M1A2C, dalšímu stupni modernizace SEPv4 bude odpovídat název M1A2D. Na ní se už pracuje, armádní zkoušky jsou plánovány na rok 2021, ale zda bude zavedena i do operační služby, se rozhodne až v roce 2023.

Modernizační balík SEPv3 je komplexním vylepšením tanků Abrams. Zahrnuje změny technologie výroby a konstrukce tanku, aby se zvýšila jeho spolehlivost a prodloužily se servisní intervaly, modernizaci komunikačního a optoelektronického vybavení nebo zvýšení odolnosti.  GDLS do tanků verze SEPv3 implementuje nové senzory a optické prvky pozorovacích a zaměřovacích systémů včetně FLIR, tanky dostanou i radar s celokruhovým rozsahem, dojde takék instalaci nového palubního počítače. Přibude i JBC-P systém (Joint BattleCommandPlatform), který v rámci digitálního bojiště dokáže zaznamenávat a vyhodnocovat polohu vlastních a cizích bojových jednotek. Posádka bude mít k dispozici nové zobrazovací LCD displeje a upravené ovládací konzole, velitel dostane nejnovější termovizní pozorovací kameru.

Tanky budou rovněžopatřeny odolnějším pancéřováním, bude zvýšena ochrana podvozku a pojezdového ústrojí proti výbuchům pozemních min. GDLS stroje vybaví i rušičkami rádiem odpalovaných improvizovaných výbušných zařízení a systémem aktivní ochrany před protitankovými granáty a řízenými střelami. Významnou změnu přinese verze SEPv3 i v oblasti rozvodů a zdroje elektrické energie. Vylepšené tanky dostanou novou pomocnou energetickou jednotku (APU) a elektrické rozvody ve vyšší kapacitě. To umožní instalaci výkonnějších optoelektronických a elektrických přístrojů, stejně tak i obranných systémů či prostředků radioelektronického boje.

Co se týče palebné síly a účinnosti výzbroje na cíl, pak vylepšení u modernizovaných tanků přinese novátankovápodkaliberní munice M829A4, jejíž parametry jsou zatím utajovány. Další novinkou bude multifunkční programovatelná munice XM1147 AMP, která v budoucnu nahradí hned čtyři dosud používané druhy munice. Přínosem bude i vylepšená zbraňová stanice CROWS-LP pro těžký kulomet či granátomet instalovaná na hlavní věži, která je kompaktnější a je vybavena výkonnější optoelektronikou.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace