Americké Abramsy na Ukrajině stojí. Nad rolí MBT v moderním konfliktu se vznáší stále větší otazník

Americké Abramsy na Ukrajině stojí. Nad rolí MBT v moderním konfliktu se vznáší stále větší otazník
Autor fotografie: Military Armed Forces / Flickr|Popisek: Abrams
24 / 11 / 2023, 12:15

Kyjev obdržel v září 2023 31 tanků M1A2 Abrams. Doposud se nedostaly do boje z celé řady důvodů. Situace je stále víc patová.

Podle Business Insideru je nečinnost amerických obrněnců způsobená zhoršujícím se počasím a důkladnými obrannými liniemi Ruska. Analytici Insideru předpokládají, že poskytnuté MBT se objeví až na jaře, jelikož aktuálně by jejich nasazení nebylo efektivní. Již minulou zimu přírodní podmínky zabránily zásadnějším změnám na frontě. Podle amerického deníku budou ukrajinské síly čekat na vhodný okamžik s tím, že dodávka Abramsů přišla příliš pozdě, aby se mohly zapojit do jarní a letní protiofenzivy. 

Toto tvrzení má ale jednu velkou slabinu. Fronta se pohnula minimálně i v průběhu léta, a to Ukrajinci zřejmě dělali maximum. 31 Abramsů zcela jistě nic nevyřeší. Je vysoce pravděpodobné, že Abramsy se promísily do menších jednotek s bojovými vozidly pěchoty M2 Bradley. Ty jsou vysoce pozitivně ukrajinskou armádou hodnoceny, ale i tato BVP už utrpěla při frontálních útocích značné ztráty. Podle Oryxu Kyjev ztratil již 34 M2 ze sta dovezených. 

Vzhledem k tomu, že Oryx počítá jen prokazatelné ztráty, budou čísla s největší pravděpodobností ještě vyšší. Většina těchto ztrát půjde na vrub jedinému frontálnímu útoku Ukrajinců v létě. Pochopitelně se neví, jak hodně Kyjev ztratil, ale čísla byla nepochybně vysoká. Pokud je ruská obrana neprostupná, zůstane neprostupná i příští rok na jaře, spíše ještě zesílí. Veškerá obrněná technika čelí dvěma problémům. A počasí je potíž dost sekundární. 

Prakticky všechny bojové prostředky na ukrajinském válčišti postrádají kvalitní aktivní ochranu. Proti UAV jsou takřka bezbranné. Prakticky jediná možnost spočívá v doprovodu vozidel jako je německý Gepard, jež poskytnou alespoň základ ochrany. Pochopitelně nemohou být všude. Nejde jen o bezpilotní prostředky. Dělostřelecká palba obou stran je natolik soustředěná a zastřílená, že se nikdo nemůže pořádně hnout. Pokud to zkombinujeme s kvalitními ATGM v zákopech, i Rusové mají moderní Kornety, situace je dost obtížná. 

Konflikt na Ukrajině je spíš kvazimoderní. Chybí větší role letectva a obě strany zjevně trpí akutním nedostatkem naváděných střel. Zde lze vidět hlavní příčinu patové situace na frontě. Jenže pokud by se tento nedostatek srovnal, pro svazky obrněnců by se tolik nezměnilo. Obě strany by pozemním jednotkám poskytovaly vzdušnou podporu a zároveň by se musely bránit vzdušným atakům nepřítele. Uchránit extrémně drahé MBT na skutečně moderním bojišti je dost velký problém. 

M1A2 Abrams

Jestliže mechanizované svazky v ohromných počtech rozhodovaly druhou světovou válku (pochopitelně nejen), dnes to tak vůbec není. Především Kreml je stále schopen soustředit větší množství techniky k útoku jako u Avdijivky, k ničemu to nevedlo. V klasickém konfliktu by úřadovala bitevní letadla a vrtulníky s ochranou ve větších výškách. Takže by se stejně nejdříve rozhodovalo ve vzduchu. Moderní bitevní vrtulník je skutečně vražedná zbraň. Ruské Kamovy Ka-52 o tom Ukrajince dost přesvědčily. 

Budoucnost ovšem patří bezpilotním prostředkům. Nepoměr ceny je obrovský. A otázka  smyslu výroby velmi drahých MBT vzrůstá. Velké bitvy tankových svazků jsou minulostí, drtivá většina ztrát MBT na Ukrajině je ze strany raket nebo kvalitních ATGM. Takže stojí Abramsy, Leopardy i ruská Téčka. Kyjev si zjevně s ruskou obranou neví rady a F-16 situaci určitě nevyřeší. Je příliš mnoho náznaků, že moderní vojenské doktríny doznají výrazných změn. Role MBT a jejich množství bude jedním z otazníků.  


 

Tagy článku