Americké bombardéry testují odhoz jaderných bomb

Americké bombardéry testují odhoz jaderných bomb
Autor: US Air Force|Popisek: Ilustrační foto B-2
12 / 10 / 2016, 10:15

Zkoušky v Nevadské poušti přicházejí v okamžiku stoupajícího napětí s Ruskem a v době, kdy se Pentagon snaží nahradit svůj stárnoucí jaderný arzenál.

Dva americké neviditelné bombardéry B-2 odhodily tréninkové verze bomby B61 v Nevadské poušti. Byly samořejmě použity verze bez bojové hlavice, ale byly zkoušeny dvě varianty. Tzv. "zemní penetrátor" sloužící k útokům na podzemní cíle a taktickou verzi B61.

"Primárním cílem letové zkoušky je získat spolehlivost, přesnost a údaje o výkonu za provozně reprezentativních podmínek," uvádí se v prohlášení z Národního úřadu pro jadernou bezpečnost, který dohlíží na takové testy. "Takové testování je součástí procesu kvalifikace aktuálních změn a programu pro prodloužení životnosti zbraňových systémů."

Ale proč právě teď?

Možná to má co do činění s napětím mezi USA a Ruskem, které je vyšší, než tomu bylo v posledních desetiletích, a které vyvolalo obavy z nových závodů v jaderném zbrojení. Začátkem tohoto týdne, ruská vláda oznámila, že bude provádět masivní civilní cvičení jako přípravu svých občanů na jadernou válku.

Ale může také mít co do činění se snahou Pentagonu nahradit svůj desítky let starý jaderný arzenál novými bombami a nosiči, snaha jejíž cenovka dosahuje několik miliard dolarů. US Air Force by rádo zařadilo do svého arsenálu nové mezikontinentální balistické rakety a jaderné řízené střely. Boeing již nabídl práce na střele Minuteman III ICBM.

Minulý rok US Air Force podepsaly smlouvu s firmou Northrop Grumman na výstavbu nových strategických bombardérů schopných nést jaderné zbraně B-21 Raider, a US Navy se připravuje na nákup dvanácti kusů jaderných ponorek třídy Columbia, které mají nahradit stárnoucí třídu jaderných nosičů Ohio.

Columbia class

Celková cena za nové jaderné zbraně se pohybuje mezi 350 - 450 miliardami dolarů během příštích 20 let.

Zdroj: DefenseOne

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace