Americké kladivo na ruskou Armatu: ,,Extrémně smrtonosný" robotický tank

Americké kladivo na ruskou Armatu: ,,Extrémně smrtonosný&quote; robotický tank
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Tank M1A1 (ilustrační obrázek)
08 / 08 / 2021, 13:00

Američané se pustili do práce na projektu nového robotického tanku (Optionally Manned Tank), který je zatím v koncepční fázi.

Abrams nadále tvoří osu americké tankové flotily a bude tomu i tak v budoucnu. Americká armáda pokračuje v postupném procesu upgradu svých tanků Abrams na konfiguraci SEPv3, později na verzi SEPv4, nicméně se dívá také do budoucna a chce do výzbroje v příští dekádě zavést i ,,extrémně smrtící" robotický tank vznikající v rámci projektu Optionally Manned Tank.

Vozidlo, které však nakonec nemusí mít klasickou podobu tanku, je zatím v koncepční fázi, ale na konci vývoje má být lehkou, expediční a vysoce manévrovatelnou a pohyblivou platformou, jež by mohla bojovat jako plnohodnotný doplněk vylepšených tanků Abrams, které později nahradí.

Armáda nemá ještě ujasněný koncept nového vozidla, o němž bude rozhodnuto až následně, nicméně nová platforma by měla používat sofisitikované zbraňové technologie, být ,,volitelně" osádková či bezosádková s paletou nejmodernějších technologií, vysokým stupněm vyspělosti umělé inteligence a autonomie. Umělá inteligence má hrát přitom jednu z klíčových rolí, protože bude vyhodnocovat a identifikovat potenciální hrozby v dané oblasti.

Tank by podle serveru warriormaven.com měl být vyzbrojen laserovými zbraněmi, mít schopnost ovládat a vysílat drony, pohybovat se vysokou rychlostí, účinně provádět smrtonosné ,,robotické" operace. Právě robotické platformy se mají stát jedním z klíčových prvků boje budoucnosti - budou totiž schopné útočit proti formacím nepřátelských vozidel v těsné blízkosti a provádět operace s vysokým stupněm rizika.

O potřebě zcela nové robotické tankové platformy se v americké armádě hovoří již několik let. Je totiž jasné, že i když tanky Abrams procházejí čilým modernizačním procesem na nové výkonné konfigurace (SEPv4 bude disponovat laserovou dálkoměrovou technologií, barevnými kamerami, palubními počítačovými sítěmi, pokročilými meteorologickými senzory, budoucí instalací high-tech třetí generace systému FLIR a mnoha jinými vylepšeními), nebudou v americké armádě věčně.

Nová platforma v případě úspěšného vývoje tak bude zřejmě plnohodnotným bojovým komplementem tanků Abrams, která je posléze nahradí, jak už jsme uvedli jinde. Pak by se mohla stát v nadsázce skutečným ,,kladivem" na ruskou Armatu, kterou nadále trápí vlastní chronické vývojové problémy.

 

Zdroj: National Interest, warriormaven.com

Tagy článku