Americké letectvo finalizuje technologie potřebné pro novou stíhačku šesté generace

Americké letectvo finalizuje technologie potřebné pro novou stíhačku šesté generace
Popisek: F-22
28 / 08 / 2017, 14:00

US Air Force dokončuje technologie, které jsou potřebné pro novou stíhačku šesté generace

Letoun šesté generace by se měl stát součástí amerických leteckých sil po roce 2030, kdyaž půjde vše podle plánu.

psali jsme: Bude ruský Mig-35 Fulcrum F stačit na americké F-22 nebo F-35?

Nyní se dokončují potřebné technologie pro nový stíhací letoun šesté generace, který má být ve vzduchu ještě ,,nenápadnější", měl by mít delší dolet a ponese smrtící rakety. PCA (Penetrating Counter Air) je pracovní pojmenování nové stíhačky, která má v představě US Air Force zajistit americkou leteckou převahu v budoucích vzdušných konfliktech.

Úkolem konstruktérů také bude novým strojem nahradit doasavadní F-22 Raptor. Generál Mike Holmes prohlásil, že zatímco F-22 a F-35 budou pokračovat v dalším zdokonalování, v budoucnu toto zlepšování narazí na své přirozené limity, což v praxi znamená konstrukci vyspělejšího, v tomto případě stíhačky šesté generace.PCA se tak bude odlišovat od F-22 a F-35 v řadě ohledů, nejen technologických, které již budou poplatné ,,strategické realitě" těchto dnů.

 

Jak informoval server Popular Mechanics, PCA bude například využíván v misích, kde bude doprovázet bombardéry B-2 či B-21 nad Ruskem či v regionu Pacifiku proti Číně.

psali jsme: Video: Kdo má drsnější start - F-22 vs. Mig-29

Mezi hlavními přednostmi PCA, by měla být především značně zdokonalená schopnost stealth, přičemž v oknstrukčních představách vývojářů ztratí PCA svislý ocasní stabilizátor, které jsou standardní součástí letounů od P-51 Mustang až po F-22 Raptor. Právě svislé ocasní stabilizátory jsou hlavní překážkou k tomu, aby mohla být schopnost stealth důsledně ,,aplikována" vůči různým typům radarů.

US Air Force si vyžádala 295 milionů dolarů na rok 2018, aby mohla pokračovat ve vyvíjení PCA a dalším upřesňování konstrukčních, technologických a jiných specifikací.

 

Zdroj: popularmechanics.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.