Americké letectvo zřídí „agresorskou“ letku s F-35

Americké letectvo zřídí „agresorskou“ letku s F-35
Autor fotografie: Facebook, 57th Wing Commander
03 / 06 / 2019, 08:30

9. května americké letectvo oficiálně potvrdilo, že na Nellisově letecké základně reaktivuje 65. letku, jako tzv. „agresorskou“, a vybaví jí svými stíhacími letouny F-35. Piloti si tak budou moci věrohodně vyzkoušet, jaké je to bojovat s nepřátelskými stealth stíhači.

Logický krok

Plánované zřízení letky s letouny F-35 můžeme považovat za logický krom – jak Rusko, tak Čína už disponují stíhacími letouny 5. generace. Navíc je jen otázkou času než dojde k jejich exportu do dalších zemí, které nemusí být ať už v současnosti nebo budoucnosti přátelské vůči Spojeným státům a jejich spojencům.

Čínské letectvo má mít ve své výzbroji aktuálně už přes šedesátku víceúčelových stealth stíhacích letounů Chengdu J-20 a další budou zřejmě docela vysokým tempem přibývat. Ve vývoji se nachází také lehčí Shenyang FC-31. Oproti tomu Rusko prozatím v menších počtech testuje nové Su-57, ale dalších několik desítek strojů možná objedná docela brzy a zároveň je taktéž nabízí k exportu.

Ideální pro hraní si na nepřítele

F-35 představuje ideální volbu nejen pro hraní na čistě stealth nepřátelský letoun. Jejich software totiž může být upraven tak, aby měl pilot například podobný dosah radaru jako nepřátelský letoun, který bude představovat. A naopak bude-li mít v budoucnu některý nepřátelský stíhací letoun větší dosah, pak lze i to simulovat zasíláním dat přes datové spojení. K dispozici by měly mít i radarové odražeče umožňující ještě věrohodnější nácvik.

Právě schopnost představovat nepřátelské stíhací letouny odlišuje ty agresorské od běžných. „Nepřátelské“ F-35 k tomu umožní potřebný výcvik v době, kdy americké letectvo ztrácí monopol na stealth. Nanečisto s nimi budou bojové letky amerického letectva vzdušný boj i další typy misí. Velkou výhodou je, že do takových cvičení budou zapojeny i letouny 4. generace, které budou moci stejně jako ty novější trénovat boj proti letounům 5. generace využívající možné taktiky možných nepřátel.

Chvilku to potrvá

Hodně se spekuluje nad tím, zda a jaké zbarvení případně budou „agresorské“ F-35 mít. Přeci jen speciální nátěr patří mezi jeden z mnoha aspektů stealth. Za o to zajímavější proto můžeme považovat zveřejněnou vizualizaci, na kterém je F-35 v černém zbarvení, kterým připomíná některé čínském letouny. Zda tedy budou mít zbarvení po vzoru případných nepřátel, jako jejich předchůdci si budeme muset počkat.

Reaktivace „agresorské“ letky nově s F-35 pochopitelně neproběhne ze dne na den, ale bude nějakou dobu trvat. Předpokládá se, že první z jedenácti letounů budou ze základny Eglin AFB na základu Nellis AFB přesunuty začátkem roku 2022.

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku