Americké letouny F-35 pro Finsko - smlouva na pořízení 64 strojů podepsána

Americké letouny F-35 pro Finsko - smlouva na pořízení 64 strojů podepsána
Autor fotografie: Pierlet T, (CC BY-ND 2.0)|Popisek: F-35
13 / 02 / 2022, 09:00

Finsko se stane dalším evropským provozovatelem amerických stíhačů F-35, což zformalizovalo podepsáním příslušné smlouvy.

Finsko podepsalo 11. února smlouvu na dodávku 64 letounů F-35, informovala agentura Reuters. Kontrakt činí 9,4 miliardy dolarů. Finsko se tak připojí k rodině evropských provozovatelů amerického stíhače 5. generace.

V této souvislosti je zajímavé podotknout, že Finsko jako neutrální země se stejně jako Švýcarsko stane dalším uživatelem amerických letounů.

Finská vláda v prosinci minulého roku oznámila, že stroj F-35 byl vybrán v programu HX na modernizaci vzdušných sil. Finsko plánuje zařazovat stíhače do výzbroje počínaje rokem 2027.

Současně fakt, že si Finsko vybralo právě americké stíhače 5. generace, přinese i významné multiplikační efekty, především ekonomické a průmyslové stimuly, Finsko bude mít možnost se podílet na výrobě a údržbě letounu F-35.

Vyrobeno již přes 750 letounů

Výrobce Lockheed Martin před časem publikoval zprávu, v níž uvedla, že celkem již bylo vyrobeno přes 750 letounů F-35. V uplynulém roce společnost dodala 142 stíhačů všech variant, což je o 8 strojů více než v roce 2019, kdy bylo dodáno 134 letounů, a o 21 více než v roce 2020. Rok 2022 se tedy jeví na základě těchto čísel pro Lockheed Martin optimisticky.

Zdroj: Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace