Americké letouny páté generace F-22 Raptor dohlížely, aby Rusové v Pacifiku nezlobili

Americké letouny páté generace F-22 Raptor dohlížely, aby Rusové v Pacifiku nezlobili
Autor: Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek F-22
22 / 06 / 2021, 09:00

Před summitem prezidenta Joe Bidena s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Ženevě zahájilo Rusko 10.6. 2021 největší námořní cvičení v Pacifiku od dob studené války. Námořní a letecké cvičení probíhalo 300 až 500 mil západně od Havaje, účastnily se ho povrchové lodě, ponorky, protiponorková letadla a bombardéry dlouhého doletu.

Minulý týden zprávy CBS v informovaly, že z Havaje byly vyslány třemi raketami vyzbrojené letouny F-22 Raptor, které měly monitorovat lety ruských bombardérů, které se ale nakonec ani nedostaly do identifikační zóny protivzdušné obrany USA.

CBS dále uvedla, že útočná skupina letadlové lodi USS Carl Vinson se nacházela 200 mil východně od Havaje a prováděla vlastní cvičení a v reakci na ruské cvičení byla přesunuta blíže k ostrovům.

Kapitán Mike Kafka řekl v e-mailu CBS, že Indicko-tichomořské velitelství US Navy „monitoruje ruská plavidla operující v mezinárodních vodách v západním Pacifiku“. Kafka dále zdůraznil zákonnou povahu akcí amerického námořnictva a uvedl, že jsou v souladu s mezinárodním námořním a leteckým právem. Poznamenal, že Rusko je povinno dodržovat stejné úmluvy.

Nejvyspělejší stíhačky 5. generace F-22 jsou na Havaji k dispozici neustále, aby mohly reagovat na jakékoliv ohrožení Havajských ostrovů.

Zdroj: The National Interest, aa.com.tr

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace