Americké ministerstvo zahraničí dalo zelenou prodeji letounů F-35 Polsku

Americké ministerstvo zahraničí dalo zelenou prodeji letounů F-35 Polsku
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)
12 / 09 / 2019, 07:00

Polsko je blíže nákupu letounů 5. generace, o které má eminentní zájem.

Polsku už prakticky nebrání nic v pořízení letounů F-35, americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej strojů F-35 Polsku. I když Kongres ještě může teoreticky zablokovat prodej, je nepravděpodobné, že by tak učinil. Polsko tak získá 32 letounů v konvenční variantě F-35A za odhadovanou cenu 6,5 miliard dolarů.

USA tak pokračuje ve strategii ,,zpřístupnění" svých technologií v podobě letounů 5. generace svým evropským spojencům. Na jaře tohoto roku prohlásil šéf kanceláře pro letouny F-35 v Pentagonu Mathias Winter začátkem dubna v Kongresu, že stroje F-35 by mohly být prodány do více států, mimo jiné jmenoval kromě Španělska či Rumunska právě Polsko, pro něž jsou letouny nyní žhavým zbožím. Na druhé straně více než potřebným, protože jimi Polsko potřebuje nahradit zastaralé sovětské stíhače MiG-29 a Su-22.

Pořízení letounů je součástí širší modernizační strategie. Polsko hodlá do roku 2026 utratit za další vojenské akvizice a vybavení celkem 47 miliardy dolarů. Ministerstvo obrany má v souvislosti s nákupem strojů F-35 zájem i o 32 nových útočných vrtulníků v rámci programu Kruk. Tento projekt má stát největší zakázkou na útočné vrtulníky v Evropě. 

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace