Americké námořnictvo by mělo získat další staronové stíhací letouny F-5 Tiger II
V návrhu rozpočtu Pentagonu pro rok 2020 se počítá s pořízením 22 stíhacích letounů F-5E/F Tiger ze Švýcarska. Ačkoliv tento nákup může působit kuriózně, opak je pravdou. Jak námořnictvo, tak i námořní pěchota totiž tento typ původně ze 70. let stále využívají.
Americké námořnictvo má v roce 2020 obdržet celkem dvacet palubních stíhacích letounů F-35C, tedy o pět více než v letošním roce. A k tomu dvacet čtyři taktéž palubních letounů F/A-18E/F Super Hornet. Oproti tomu námořní pěchota by si měla v případě nejmodernějšího letounu pohoršit – na místo dvaceti dvěma F-35B s kolmým startem jich zřejmě dostane jen deset. Zda obdrží některé ze staronových F-5 není jisté. Většina zdrojů je všechny přisuzuje námořnictvu, které je samostatnou složkou amerických ozbrojených sil.
Švýcarsko, odkud bude nákup letounů uskutečněn, v letech 1978 až 1985 zakoupilo ze Spojených států celkem 110 stíhacích F-5 Tiger II. V současné době ve výzbroji ještě papírově zůstává přes šest desítek, z nichž je využívána jen menší část. Nějakou dobu už se s nimi ale příliš nepočítá a hledá se náhradu. Krom toho ještě švýcarské letectvo provozuje celkem třicítku stíhacích letounů F/A-18C/D Hornet, které obdrželo v polovině 90. let.
Psali jsme
Legendární F/A-18 Hornet měly na konci 70. let nahradit F-4 Phantom II. I přes plánované vyřazení slouží některé z letounů u amerických...
Oproti tomu americké námořnictvo s Tigery i nadále počítá. Třicítku letounů ve variantách F-5F/N Tiger II, které v roce 2006 obdrželo právě ze švýcarského letectva, provozuje pro nácvik protivníků. Dalších třináct letounů stejného typu taktéž pro roli agresora slouží i u námořní pěchoty. Varianta N byla samozřejmě modernizována pro své účely a krom jiného došlo k náhradě původního radaru AN/APQ-159 zaAN/APG-69.
Hlavní devizou letounů F-5 Tiger II nejen v případě jejího využití v americkém námořnictvu zůstávají nízké provozní náklady ve srovnání s řadou novějších stíhacích letounů. Přesto se nedá říci, že by patřily do „starého železa“. Stále jsou ve výzbroji celé řady zemí a některá dokonce plánují jejich další modernizace jako například Thajsko, jak jsme nedávno informovali v článku Modernizované Super Tigery pro thajské letectvo.
Psali jsme
Společnost Elbit Systems koncem května slavnostně představila modernizovaný letoun F-5ST Super Tigris pro thajské letectvo. To v současné době provozuje...
Spojené státy by navíc měly pořídit oněch dvaadvacet F-5 Tiger II ze Švýcarska za pouhých 40 milionů dolarů, tedy jen za 1,8 milionu dolarů za kus! A to je s přihlédnutím k tomu, že se jedná o nadzvukový typ letounu opravdu velmi málo. Pořízení nových cvičných letounů by zcela jistě přišlo dráž nehledě na to, že pro F-5 má námořnictvo vybudovanou infrastrukturu.
autor: Michal Polák
Tagy