Americké námořnictvo má příliš málo ponorek na odstrašení Ruska nebo Číny, důrazně varuje admirál

Americké námořnictvo má příliš málo ponorek na odstrašení Ruska nebo Číny, důrazně varuje admirál
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: USS Hawaii
05 / 06 / 2019, 14:30

Podle admirála Phillipa Davidsona má americké námořnictvo málo kapacit na to, aby odstrašilo své nepřátele.

Admirál a velitel amerického indopacifického velení Philip Davidson vyslal důrazné varování, které směřoval podvýboru Sněmovny reprezentantů. Podle něho má v současné chvíli US Navy příliš málo ponorek na to, aby mohla odstrašit Rusko, Čínu a také Severní Koreu. ,,USA si musí zachovat svou výhodu v podmořském boji - asymetrické výhodě, na jejíž narušení se soustředí naši nepřátelé," prohlásil Davidson.

,,Na světě je v současné době okolo 400 cizích ponorek, z nichž zhruba 75% operuje v indopacifickém regionu. 160 ponorek patří Číně, Rusku a Severní Koreji. Zatímco tyto tři státy zvyšují v tomto směru kapacity, USA vyřazují své ponorky rychleji, než je stačí nahrazovat," pokračoval velitel amerického indopacifického velení.

I proto se chce v příštích letech americké námořnictvo soustředit na mohutné posilování svých kapacit. Ambiciózní plán je zároveň ve své podstatě jednoduchým a spočívá v tom, že US Navy chystá výrazné posílení svých plavidel prakticky na všech důležitých stupních. Strategie zahrnuje mimo jiné pořízení 32 nových útočných ponorek, 30 jednotek raketových torpédoborců třídy Arleigh Burke ve verzích Flight III, Flight IIA a další fregaty.

Důležitou otázku pak představují současné kapacity US Navy. Jen pro představu: v prosinci 2016 americké námořnictvo oznámilo, že potřebuje 66 útočných ponorek včetně jaderných, aby byly plně uspokojeny potřeby jednotlivých velitelství. Nicméně v roce 2019 mělo námořnictvo k dispozici ,,jen" 51 útočných ponorek a je možné, že toto číslo ještě poklesne.

Naději tak představuje zejména třída jaderných ponorek Virginia, jejichž stavbu chce US Navy značně urychlit a ročně postavit až tři jednotky, či třída Columbia, rovněž ponorky s jaderným pohonem. V plánu je postavit 12 jednotek této třídy. Někteří vojenští analytikové však varují, že se situace nebude v nadcházející době lepšit, ba naopak, a upozorňují na to, že i když by si mohla US Navy dovolit stavbu dalších ponorek, nemá dostatečné množství loděnic.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace