Americké námořnictvo udělilo kontrakt na stavbu dvou jaderných ponorek třídy Columbia

Americké námořnictvo udělilo kontrakt na stavbu dvou jaderných ponorek třídy Columbia
09 / 11 / 2020, 13:00

US Navy udělila kontrakt loděnici General Dynamics Electric Boat na dodání dvou jaderných ponorek moderní třídy Columbia.

Americké námořnictvo oznámilo, že podepsalo kontrakt s loděnicí General Dynamics Electric Boat na dodání dvou jaderných ponorek třídy Columbia - vedoucí stejnojmenné jednotky a USS Wisconsin. Hodnota kontraktu činí 9,47 miliard dolarů a zahrnuje mimo jiné stálé testování komponentů.

Oznámení US Navy tak začíná novou etapu stavby moderních jaderných ponorek, která je pro námořnictvo nejvyšší prioritou. Představou amerického námořnictva je pak nákup jednoho kusu ponorky ročně v druhé polovině dekády, až se naplno rozběhne výroba těchto plavidel, jež mají tvořit základní osu ponorkové flotily.

Výroba takových plavidel však rozhodně nebude levným podnikem. Podle serveru Defense News je program Columbia velmi nákladnou záležitostí. Server Defense News v této souvislosti uvádí, že stavba ponorek ,,spolyká" až 38% finančních prostředků určených na stavbu plavidel.

US Navy se navíc potýká se sníženým rozpočtem na rok 2021. Na stavbu lodí, ponorek a dalších plavidel je vyčleněno v příštím roce o 17% méně a finanční prostředky pro tyto účely se zredukovaly z 24 miliard na 20 miliard. Je tedy otázkou, zda nedojde v nějaké fázi programu Columbia ke zpoždění.

Nová třída ponorek je pojmenována po okrese Columbia a 12 plavidel má nahradit starší třídu Ohio. Ponorky třídy Columbia budou mít stejnou délku jako Ohio, ale budou mít výtlak o 2 000 tun větší než předchozí třída.

Ponorky s jaderným pohonem budou mít očekávanou životnost 42 let bez nutnosti výměny paliva v půlce své životnosti. Tím chce námořnictvo ušetřit asi 40 miliard dolarů. Každá ponorka Columbia bude mít 16 odpalovacích sil pro rakety Trident D-5.

Zdroj: Defense News

Tagy článku