Americké námořnictvo v problémech: uvažuje o plánu na prodloužení služby u svých plavidel. Ty začínají povážlivě stárnout

Americké námořnictvo v problémech: uvažuje o plánu na prodloužení služby u svých plavidel. Ty začínají povážlivě stárnout
Autor: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: Raketový křižník USS Donald Cook
16 / 06 / 2018, 11:30

USA Navy uvažuje o prodloužení životnosti u svých hladinových lodí nejméně o sedm let. U některých plavidel se může jednat až o 13 let i více let. Vyplývá to z interního dokumentu velitelství systémů válečného námořnictva (NAVSEA).

Dokument uvádí, že US Navy má v plánu prodloužit životnost nejaderných hladinových plavidel. To na druhou stranu znamená, že některé lodě v aktivní službě by mohly být až 50 let staré.

psali jsme: Velká Británie představila ambiciózní plán budování válečných plavidel. Prioritou jsou fregaty Type 31

V praxi to tak znamená, že by se měla prodloužit životnost například prvním jednotkám raketových torpédoborců třídy Arleigh Burke až na 45 let, přičemž první torpédoborec z této třídy byl uveden do služby před 28 lety, v roce 1991. Modifikacím těchto plavidel označovaným jako Flight II by mohla být prodloužena služba dokonce na 46 - 50 let. Křižníkům US Navy by pak plán mohl prodloužit službu na 42 - 52 let, hladinovým válečným lodím na 32-35 let a vrtulníkovým výsadkovým lodím na 53 let.

USS Gulf Leyte

Křižník USS Gulf Leyte z třídy Ticonderoga

 

Dokument se rovněž zabývá otázkou, jak by mohla US Navy docílit prodloužení služby zejména obojživelným lodím a velmi často používaným hladinovým plavidlům. A pak je zde ,,chronická" otázka stárnoucích (raketových) křižníků, které se americké námořnictvo rozhodla vyřadit ze služby pro jejich vysoké náklady na údržbu.

psali jsme: Francouzská "digitální" fregata se inspirovala u americké třídy Zumwalt

To se týká například třídy raketových křižníků Ticonderoga, jejíž první jednotka byla uvedena do služby již v roce 1983. Je jasné, že čím déle budou křižníky ve službě, budou se jejich náklady na údržbu tomu úměrně zvyšovat.

psali jsme: USS Zumwalt: Největší a nejvyspělejší torpédoborec světa

Spolu s plánem navýšení počtu americké flotily na 355 lodí, se tak bude muset US Navy vypořádat s chronickým problémem stárnutí svých plavidel. Vše je samozřejmě otázkou adekvátní finanční investice, aby se tento náročný proces prodlužování životnosti lodí podařilo úspěšně realizovat.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více


Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace