Americké námořnictvo vyřadí ze služby 5 raketových křižníků třídy Ticonderoga

Americké námořnictvo vyřadí ze služby 5 raketových křižníků třídy Ticonderoga
Autor: US Navy, Wikimedia Commons, volně k použití|Popisek: Křižník USS Lake Champlain
22 / 04 / 2022, 14:00

US Navy plánuje vyřazení 5 raketových křižníků třídy Ticonderoga.

Americké námořnictvo v tomto roce vyřadí ze služby 5 raketových křižníků třídy Ticonderoga, informoval server USNI NEWS. Těchto 5 plavidel se přidá k již 5 předtím vyřazeným křižníkům, které již nadále nefigurují v aktivní službě. Tento proces proběhl mezi lety 2004-2005. Ve třídě Ticonderoga je aktivních zatím 22 křižníků. Budoucích 5 vyřazených plavidel má doprovodit dalších 6, celý proces je naplánován mezi roky 2022-2026.

Plán je zatím takový, že vyřazená plavidla nahradí vytěžované torpédoborce třídy Arleigh Burke, konkrétně nejnovější verze Flight III, jejímž hlavním vylepšením je instalace nového radaru Raytheon AN/SPY-6(V), který slouží pro boj proti vzdušným cílům i balistickým střelám, a v budoucnu budou nahrazeny jak křižníky třídy Ticonderoga, tak některé starší jednotky torpédoborce třídy Arleigh Burke moderními torpédoborci nové generace, které jsou vyvíjeny v rámci projektu DDG (X).

První jednotka třídy Ticonderoga, která byla původně klasifikována jako torpédoborce, byla zařazena do služby v roce 1983, celkem v ní vzniklo 27 plavidel. Výtlak křižníků činí 6 700 t (standardní), 9 800 t (plný). Plavidla mohou vyvinout rychlost 32,5 uzlů (60 km/h), dosah činí 6 000 nám. mil (11 110 km) při 20 uzlech (37 km/h).

Křižníky jsou vybaveny zbraňovým systémem Aegis. První pětice lodí (CG-47 až CG-51) nesla dvě dvojitá odpalovací zařízení Mk 26 s kapacitou osmdesát osm protiletadlových řízených střel moře-vzduch Standard SM-2 (nemohly odpalovat protizemní střely Tomahawk). Na zbylých 22 jednotek (CG-52 až CG-73) již byla instalována moderní vertikální odpalovací zařízení Mk 41 s mnohem větší variabilitou výzbroje. Jedna skupina osmi Mk 41 se nachází na přídi a druhá na zádi lodí. Celkem obsahují 128 buněk.

Ve vertikálních vypouštěcích silech mohou být umístěny střely s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk, protiponorkové střely VL-ASROC a střely moře-vzduch Standard verzí SM-2 a SM-3 (použitelné proti balistickým raketám krátkého a středního dosahu). Do jedné buňky sila lze vložit také pouzdro se čtyřmi menšími střelami RIM-162 ESSM, sloužícími k obraně vůči protilodním střelám.

Křižníky dále nesou osm protilodních střel RGM-84 Harpoon a jsou rovněž vybaveny dvěma trojhlavňovými 324mm torpédomety, ze kterých jsou vypouštěna lehká protiponorková torpéda Mk 46. Hlavňovou výzbroj představují dva 127mm lodní kanóny o délce hlavně 54 ráží a dva systémy blízké obrany Phalanx (později výzbroj doplnilo několik 12,7mm kulometů a dva 25mm automatické kanóny)


Zdroj: USNI NEWS, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace