Americké ponorky Seawolf jako zabijáci sovětských Typhoonů

Americké ponorky Seawolf jako zabijáci sovětských Typhoonů
12 / 06 / 2018, 14:00

Třída Seawolf měla představovat ty nejlepší ponorky postavené ponorky, jaké se kdy ponořily pod mořskou hladinu. Designově navazovaly na třídu Los Angeles a měly zachovat americkou převahu pod hladinami oceánů.

Přestože tato třída utrpěla díky kolapsu Sovětského svazu a neskutečné ceně, jsou tyto ponorky dodnes těmi nejlepšími na světě. Postaveny ale byly pouze v omezeném množství.

Na konci 80.let minulého století čelila U.S. Navy krizi. SSSR získal v roce 1980 od špiónů informaci, že tajemství úspěchu Američanů ve sledování jeho ponorek je vysoký hluk od vrtulí, a proto břeh nastrčenou norskou společnost Kongsberg zakoupil přesné stroje od japonské Toshiby.

A rázem bylo po americké výhodě, nová třída Akula (NATO označení Typhoon) byla tichá a modernější než západní stroje.

psali jsme: Mají Američané čím zastavit smrtící ruské jaderné supertorpédo Status-6? V US Navy narůstají obavy

Aby mohla U.S. Navy s hrozbou Akul bojovat, bylo zapotřebí vytvořit novou třídu překonávající sovětské ponorky, a tak se zrodila třída Seawolf, schopná ponořit se hlouběji než Sověti, a tišší než její podvodní nepřátelé. Seawolf byl o trochu kratší než její předchůdci, ale díky zesílenému trupu byl zavalitější a výtlak pod vodou byl 12 158 tun v případě poslední ponorky této třídy.

Poháněn je jedním jaderným redaktorem Westinghouse S6W, dodávající výkon do dvou parních turbín o výkonu 52 000 koňských sil. Díky tomu je schopen rychlosti 18 uzlů na hladině, maximální rychlosti pod vodou 35 uzlů a maximální “tiché” rychlosti 20 uzlů.

Seawolf je vybaven sonarovým systémem TB-29A, bojovým systémem AN/BYG-1.

Jako pravý lovec ponorek má Seawolf 8 torpédometů, do kterých je v ponorce uloženo až 50 těžkých torpéd Mark 48 (hmotnost bojové hlavice je 267 kilogramů), protilodní rakety Harpoon a rakety Tomahawk, jako alternativu může ponorka nést i různé typy min.

První jaderná ponorka třídy Husky s hypersonickými střelami by měla být předána ruskému námořnictvu do roku 2027

Podle U.S. Navy je ponorka až 10x tišší než vylepšené ponorky Los Angeles a až 70x než původní třída Los Angeles. V tichém módu dosahuje pod vodou 2x větší rychlosti než její předchůdci.

To vše si ale vyžádalo obrovské náklady, kdy cena za 12 ponorek měla být 33 miliard dolarů. To se díky pádu východní říše zla v roce 1991 ukázalo jako neprůchozí a celkem byly postaveny pouhé tři kusy za celkovou cenu 7,3 miliardy dolarů.

Poslední ponorka této třídy USS Jimmy Carter byla modifikována na vypouštění tzv. Remotely Operated Vehicles/Unmanned Underwater Vehicles a týmů SEAL. Proto byla ponorka prodloužena a asi 30 metrů a trup byl doplněn o Multi-Mission Platform (MMP).

psali jsme: Nová americká ponorka na KLDR. US Navy staví nejmodernější plavidlo s odstrašujícím arzenálem

Nároky studené války byly schopny odůvodnit vysoké náklady na tyto úžasné ponorky, ale poté, co hrozba války se SSSR pominula, bylo nutné vyvinout třídu sice ne natolik sofistikovanou, ale stále na vyšší úrovni než má protivník – vznikla tak třída Virginia.

Seawolf ale stále plní důležité úkoly, jichž není Virginia schopná a je tedy důležitou součástí U.S. Navy. Její důležitost bude díky snahám Ruska a Číny ohrozit námořní dominanci USA stále vzrůstat.

Zdroj: Nationalinterest.org, Naval-technology.com

 

Tagy článku