Americké raketomety HIMARS terorizují Rusy – žádné cíle pro ně nejsou daleko, obrana prakticky nemožná

Americké raketomety HIMARS terorizují Rusy – žádné cíle pro ně nejsou daleko, obrana prakticky nemožná
Autor fotografie: DVIDSHUB Creative Commons Attribution 2.0 Generic license|Popisek: Raketomet HIMARS
14 / 07 / 2022, 09:00

Internetem kolují další záznamy výbuchů v ruských muničních skladech ... dokonce až 80 kilometrů za frontovými liniemi. Devět systémů HIMARS stačilo k vyvolání paniky daleko za nepřátelskými liniemi.

„A každou chvíli dorazí další tři,“ píše novinář a expert na východní záležitosti Grzegorz Kuczyński. Uvádí také příklady a podotýká, že ve skutečnosti Ukrajinci konečně šikanují Rusy po celé délce aktivní fronty.

Jak poznamenává Kuczyński v „Polska Times“, ukrajinská armáda od konce června provedla asi tucet přesných útoků na muniční sklady a další objekty ruských jednotek v jejich týlu na okupovaném území Ukrajiny.

„Co mají všechny napadené objekty společného? Leží v rozmezí pěti až 80 kilometrů za frontovými liniemi. Ukrajinci zaútočili v regionech Cherson, Záporoží, Charkov, Doněck a Luhansk,“ upozorňuje. Dodává že i dříve docházelo k útokům na muniční sklady Rusů, ale většinou se jednalo o sabotážní akce speciálních jednotek a obvykle v blízkosti frontových linií.

,,Od konce června však cíle nacházející se několik desítek kilometrů hluboko na území okupovaném Rusy, včetně území okupovaného od roku 2014, již nejsou v bezpečí," podtrhuje Kuczyński.

Ukrajinci během jediného dne (10. července) zničili čtyři ruské muniční sklady v Chersonské oblasti. Již dříve (např. 28. června) se na sociálních sítích objevilo mnoho fotek a videí ukazujících sérii silných výbuchů v Nowé Kachovce a výbuchy otřásly i ruskou základnou v Pierewalsku. 2. července byly zaznamenány exploze v Popasné, 3. července v Melitopolu a městě Snizne a o den později v Doněcku a Kadijiwce.

Zasahování cílů na Rusy zabraných územích začalo krátce poté, co bylo oznámeno, že na Ukrajinu dorazily salvové raketomety HIMARS dodávané USA.

HIMARS se používají snadněji a rychleji a také jsou přesnější než ruské MRLS jako Směrč nebo Uragan. Střela může být odpálena 2-3 minuty po zaparkování vozidla, které je připraveno k odjezdu o 20 sekund později.

,,Ukázalo se, že Ukrajinci jsou dokonale schopni zacházet s tímto typem zbraní, což přiznal i samotný Pentagon,“ píše Kuczyński a upozorňuje, že srovnávat postsovětské MLRS s HIMARS je jako srovnávat sovětskou volhu s mercedesem.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov zdůraznil, že probíhající válka dokazuje účinnost moderních technologií. Již první čtyři systémy HIMARS, které Ukrajina obdržela od partnerských zemí, způsobují nepříteli větší škody než klasická, časem prověřená děla ráže 152, řekl Reznikov v rozhovoru pro portál Forbes.

Připomeňme, že před dvěma dny se prezident Joe Biden rozhodl poskytnout Ukrajině další balíček vojenské pomoci v hodnotě 400 milionů dolarů. 15. balíček bude obsahovat další raketomety HIMARS a rakety pro ně.

HIMARS zničen? Pentagon to popírá

Nový balíček znamená, že Ukrajina bude mít brzy k dispozici 12 systémů HIMARS. Úředník Pentagonu poznamenal, že ukrajinské ozbrojené síly dobře využívají osm dosud poskytnutých odpalovacích zařízení a zasahují přesně strategicky důležité cíle, jako jsou muniční sklady nebo velitelská stanoviště. Dodal, že v používání systémů již bylo vycvičeno přes 100 ukrajinských vojáků. Poznamenal také, že ruské zprávy o údajném zničení dvou dodaných odpalovacích zařízení HIMARS jsou nepravdivé.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace