Autor fotografie: Roland Balik, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: CH-47 Chinook
Velení amerických zvláštních operací (USASOC) si poprvé vyzkoušelo první simulaci obrany Tchaj-wanu proti možné čínské invazi. Simulovaná obrana proběhla v době zvlášť vyostřených vztahů mezi Tchaj-wanem a Pekingem.
V době zvýšeného napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou konalo USASOC první simulovanou obranu ostrova, na který si dělá Peking trvalé územní nároky. A také v době, kdy Čína zvyšuje své aktivity kolem ostrova a prováděla vojenské manévry a sama simulovala útoky na potenciálně důležité cíle.
USASOC chtěla tímto pokusem zjistit, za jakých podmínek by bylo možné uskutečnit obranu Tchaj-wanu a jaké prostředky by musely být na ni vynaloženy. Simulace má být současně sloužit jako užitečné vodítko pro zmapování terénu a orientaci pro případ reálného konfliktu. Během cvičení Američané přistáli se svými vrtulníky CH-47 Chinook na betonové konstrukci, která plnila v tomto případě roli přistávací zóny na ostrově.
Vojáci v rámci simulace pak pronikli do předem určené oblasti, vystřelili z bezzákluzových pušek Carl Gustaf, došlo také k předem připravenému proražení tunelů, vyslání kamikaze dronů Switchblade na vytipovaná místa, byly nacvičovány úniky ze zajetí. Využiti rovněž byli při simulované operaci civilisté.
Velitel USASOC Jonathan Braga prohlásil, že je potřeba být připraven na eskalaci krize mezi Tchaj-wanem a Čínou. Dodal, že v ovzduší možného napadení ostrova v budoucnu, musejí být také americké síly připravenější na ,,horký konflikt".
Na Tchaj- wan v poslední době zavítaly delegace vrcholných politických reprezentací, například z České republiky, kterou zastupovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, minulý rok to byl také guvernér amerického státu Indiana Eric Holcomb, a také dnes již bývalá předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.
Čína už několikrát pohrozila Tchaj-wanu v případě jednostranného vyhlášení nezávislosti vojenským napadením. USA slovy prezidenta Joea Bidena přislíbily v takovém případě, že poskytnou ostrovu pomoc. O potenciálním napadení Tchaj-wanu ze strany Číny se hovoří také v souvislosti s válkou na Ukrajině. Bezpečnostní analytikové připomínají, že pokud by Rusko na Ukrajině vojensky triumfovalo, byl by to impuls pro Čínu k možnému zásahu proti ,,neposlušnému" ostrovu v blíže neurčené budoucnosti.
Zdroj: Defense Post