Autor fotografie: Robert Sullivan, flickr public domain|Popisek: F-35
Je možné, že by se Indie zařadila v budoucnu po bok současných provozovatelů americké stíhačky F-35? Vyloučeno to není. Server Eurasian Times uvedl, že Indie zvažuje jejich případné pořízení, ale úvahy jsou zatím na úplném začátku, jestli dojde nakonec skutečně k akvizici stíhačů.
Když americký letoun F-35 dosedl před několika týdny na indickou půdu v Bengalúru, kde se předvedl na aeroshow, rozproudily se prakticky okamžitě debaty o tom, co to vlastně znamená pro jejich možnou akvizici v budoucnu. Ostatně vzdušná show byla přehlídkou amerických schopností, jejichž část by mohla být implementována do indických zbrojních kapacit v podobě zmíněných strojů.
To, že by Indie měla potenciální zájem o moderní letouny 5. generace, potvrdil přidělenec obrany USA Michael L. Baker s tím, že úvahy se nacházejí zatím v raném stadiu, zda nakonec dojde k samotnému nákupu strojů. ,,Tyto diskuse v Indii jsou zatím na úplném začátku, takže bych řekl, že je o tom předčasné hovořit," uvedl Baker. Nicméně na druhé straně přidělenec obrany USA druhým dechem dodal, že indicko-americké partnerství je klíčové v indopacifické strategii. Pro USA je Indie nepochybně lákavým trhem, stejně jako pro Rusko.
Indie je pro Rusko nepochybně jedním z největších zbrojních partnerů, kterého si chce Moskva udržet i do budoucna. USA se nicméně viditelně na indický trh tlačí, cíl je přitom jasný - vymanévrovat Rusko ,,ze hry" a stát se jedním z dominantních partnerů, respektive dodavatelů vojenského materiálu Indii.
Indie hledá v rámci programu MMRCA 2.0 v hodnotě přes 15 miliard dolarů nejvhodnější stíhací stroj. Se společností Lockheed Martin, výrbocem letounů F-35, soutěží ještě například Boeing s letounem F/A-18 Hornet, Saab nabízí svůj letoun JAS-39 Gripen, francouzská společnost Dassault stroj Rafale, ve hře je i Eurofighter Typhoon. Pro Indii se jedná v podstatě o jeden z klíčových kontraktů, protože má ve svém leteckém parku skutečně obstarožní ,,kousky" - MiG-21, MiG-27 a MiG-29.
Speciálně pro Indii pak USA nabízejí upravený letoun F-21. Ten by mohl vedle vlastního víceúčelového stíhacího letounu Tejas představovat zajímavou kombinaci do budoucna, i přes všechny technické a další problémy, které Tejas měl. Ty má každopádně odstranit do budoucna letoun Tejas Mk 2. Mnozí vojenští experti věří tomu, že právě přítomnost stíhače F-35 v Indii je ,,návnadou" či jakousi vějičko, která má ve svých důsledcích odlákat zemi od Ruska, respektive od jeho vlivu v dosavadní vojensko-technické spolupráci, která je čilá.
Nitin J Ticku, který je vojenským odborníkem a hlavním editorem webu Eurasian Times, se domnívá, že kombinace spočívající v nabídce letounů F-21 a F-35 může být pro Indii ,,okázalou vábničkou", aby se ,,odtrhla" od Ruska a načala kvalitativně nové vztahy s USA, co se týče hlubší vojensko-technické spolupráce. A USA se snaží prosadit si na velkém indickém trhu svou pozici.
V minulých letech Washington schválil prodej zbraňových systémů pro Indii v hodnotě více než 6 miliard dolarů. Tyto dodávky například zahrnovaly vrtulníky včetně osvědčených strojů Apache nebo Chinook, transportní letouny, námořní děla, rakety, hlídkové letouny P-8 Poseidon atd. Pro americké aktivity na indickém trhu je tak v posledních letech charakteristická asertivita, která je patrná právě u letounu F-21, je možné, že americká strana přijde s podobnou nabídkou i v případě stíhačů F-35, pokud Indie hlasitě projeví vážnější zájem.
Ústřední otázkou však je, jestli je Indie historicky schopná se vychýlit na jednu stranu, nebo bude stále ,,rozkročená" mezi východ a Západ. Toto rozkročení jí ostatně může v mnoha ohledech vyhovovat. Příklon k jedné straně tak v dlouhodobějším horizontu tak zřejmě není pravděpodobný, i přes atraktivitu amerických nabídek, jejichž cena je samozřejmě na druhé straně vysoká (a vyšších než ruských), a otázkou je, zda si je Indie vůbec může finančně dovolit.
Zdroj: Eurasian Times