Americké systémy HIMARS v Pobaltí a ruský Kaliningrad v jejich dosahu
Autor fotografie: CC BY-NC-ND 2.0|Popisek: Raketomet HIMARS americké armády v Litvě
Spojené státy posilují svou vojenskou přítomnost v pobaltských státech. Estonské ministerstvo obrany píše, že jde o realizaci oznámení amerického prezidenta Joea Bidena z červnového summitu NATO v Madridu.
Lotyšská veřejnoprávní stanice LSM uvedla, že do Lotyšska budou vyslány americké jednotky dělostřelectva a letectva. Prozatím budou střídavě rozmístěni na vojenských základnách v Adazi a Lielvarde.
„Vláda USA chápe, že politika odstrašování je založena na silné vojenské přítomnosti a spolupráci,“ řekl lotyšský ministr obrany Artis Pabriks.
Podle estonského ministerstva obrany tam navíc Spojené státy v příštích týdnech rozmístí také dělostřelecký raketový systém HIMARS. Šéf estonského ministerstva Hanno Pevkur prohlásil, že by to byla dobrá příležitost seznámit se s těmito zbraněmi dříve, než Estonci v roce 2025 dostanou vlastní systémy.
Vzhledem k možným přesunům v rámci států NATO se tedy mohou obávané americké salvové raketomety HIMARS ocitnout ve vzdálenosti desítek kilometrů od ruské vojenské enklávy Kaliningrad. Rusové nejsou schopni tyto systémy na Ukrajině zasáhnout a více než půl roku od jejich nasazení na straně Ukrajiny se nemohou pochlubit jediným zničeným raketometem HIMARS.
Připomeňme si, že úřady v Kyjevě obdržely z Washingtonu 20 těchto odpalovacích zařízení, která podle expertů umožňují efektivně zasahovat cíle na ruské straně fronty. Díky těmto zbraním začaly ukrajinské jednotky precizně útočit na nepřátelské cíle v týlu fronty, včetně skladů munice a paliva na okupovaných územích. Dříve nebylo možné takové operace provádět a od nasazení raketometů HIMARS prakticky došlo k zastavení ruských územních zisků, současně začalo stahování ruských vojsk až za řeku Dněpr.
Zdroj: tvp.info, Defense news
Tagy článku