Americký analytik: Bidenova administrativa musí poskytnout Ukrajině letouny F-15. Je třeba Rusku způsobit ,,skutečnou bolest"

Americký analytik: Bidenova administrativa musí poskytnout Ukrajině letouny F-15. Je třeba Rusku způsobit ,,skutečnou bolest&quote;
Autor fotografie: Airwolfhound, flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: F-15
08 / 04 / 2021, 13:00

Letouny F-15 dodat Ukrajině. To žádá americký analytik Stephen Blank z think-thanku Foreign Policy Research Institute v ovzduší výrazné eskalace rusko-ukrajinských vztahů a soustřeďování ruských jednotek na ukrajinské hranici.

Ukrajina potřebuje výrazně upgradovat své letectvo na americké stroje F-15 a nejnovější krize ukrajinsko-ruských vztahů představuje dobrou příležitost, jak způsobit Moskvě ,,skutečnou bolest", napsal ve svém článku americký analytik Stephen Blank z think-thanku Foreign Policy Research Institute.

Blank se domnívá, že takový krok by dával smysl jak v reálném strategickém uvažování, tak dlouhodobé propagandistické válce proti Rusku. ,,Výzvou je nahrazení letounů Su-27 a Su-24. Jedinou západní alternativou, která je může nahradit, je americký stroj F-15," uvedl Blank.

Ukrajina disponuje v současné době zastaralými stíhacími letouny - Su-27 a MiG-29. Strojů Su-27 má 55, ale provozuschopných je podle odhadů okolo 30. Blank se domnívá, že existuje pouze západní alternativa, jak dýchavičnou sovětskou techniku nahradit, a nejlépe z toho vychází právě legendární F-15, kterých by si měla Ukrajina pořídit nejméně 100.

Stephen Blank jednoznačně prioritizuje ve své analýze americké řešení, kdy jsou dohromady skloubeny potřeby náhrady frontových (bitevní, stíhací-bombardovací) letounů Su-24 případně Su-25 a stíhacích MiG-29 a Su-27. Úkoly a účely nasazení těchto letounů nelze slučovat. Ukrajina musí modernizovat své letectvo, ale F-15 zřejmě není univerzálním řešením. Pokud budeme diskutovat potřeby, tak místo Su-24 nebo Su-25 by mohly být zavedeny A-10, místo MiG-29 letouny F-16, a dále F/A-18 případně F-15 nebo Eurofighter, nebo Rafale či Gripen.

Velitel ukrajinského letectva generál Serhij Drozdov by si dokázal pořízení letounů F-15 představit a v delším časovém horizontu i F-35. Není ale na druhé straně jasné, jaké letouny Ukrajina nakonec koupí (SM informoval). Země se poohlíží v rámci programu Vize letectva 2035 po nových stíhačích, ale vše je samozřejmě otázkou financí. Ukrajina může zvolit americké řešení, ale v tomto případě by se jednalo spíše o stroje F-16 nebo F/A-18 Super Hornet, ,,horkou" nabídku pak v současné době představují francouzské stíhače Rafale, vyloučen není ale nákup ani letounu JAS-39 Gripen E/F. 

S eskalující ukrajinsko-ruskou krizí však bude růst tlak na pořízení nových letounů, ať již budou z USA, či Evropy, a také na to, aby se Ukrajina stala součástí NATO, které bude představovat účinnou bezpečnostní hráz proti pronikání ruského vlivu, a pro USA rovněž vhodnou obchodní příležitost nejen v ohledu možného prodeje svých letounů Ukrajině. Jak uvedeno výše, SM analyzoval, že Ukrajina je připavena pořídit nové letouny, ale bude na druhé straně pod velkým tlakem výrobců i domácích a zahraničních politiků, jak prioritizovat své potřeby.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku