Americký budoucí lehký tank se stává skutečností, vstoupil do fáze výroby

Americký budoucí lehký tank se stává skutečností, vstoupil do fáze výroby
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Griffin II
03 / 01 / 2023, 13:00

Americký lehký tank je pojmem, o němž se v poslední době hovoří poměrně často. A vypadá to, že se vozidlo stává čím dál víc skutečností než dlouho nedostižným snem.

Pro Američany je nasaditelnost moderního a kvalitního lehkého tanku důležitým doplňkem armády. Má především být schopen rychlého nasazení v konfliktech nízké intenzity. Tanky mají rovněž operovat ve vysokohorských podmínkách či džungli a dalších obtížných terénech či prostředích. Plnohodnotná efektivní lehká platforma však pro pěchotu však zatím chybí.

USA se v 90. letech pokoušely o konstrukci vlastního lehkého tanku, kterým měl být M8 Buford, nicméně projekt byl nakonec zrušen v roce 1996. Americké zklamání mělo vykompenzovat vozidlo palebné podpory M1128, které vycházelo z osvědčeného obrněného transportéru Stryker. Nicméně poměrně brzo se se objevily technické nedodělky vozidla, které bylo pouze lehce pancéřováno  a vykazovalo také zranitelnost stroje proti minám.

I když se M1128 určitou dobu vyráběl v malých počtech, nakonec bylo rozhodnuto, že projekt bude stejně jako v předchozím případě zrušen ve prospěch nového lehkého tanku. V programu Mobile Protected Firepower (MPF)  se nakonec výběr zúžil na dvě společnosti BAE Systems a General Dynamics European Land Systems (GDLS). Obě společnosti byly v prosinci 2018 vyzvány, aby vyrobily prototypy.

Obě koncepce, tedy ta od GDLS i od BAE Systems plně reflektují současný přístup k možnému vývoji. Buď je to použití existujících platforem spojených s vývojem přesně konstrukčně popsaného vozidla, nebo je to možnost hybridního řešení, tedy podvozek z BVP a tanková věž s upravenou hlavní výzbrojí. V červnu bylo oznámeno, že americká armáda zvolila jako dodavatele lehké platformy společnost GDLS.

Server Defense News nyní oznámil, že dodavatel GDLS v listopadu minulého roku začal s konstrukcí platformy pro americkou armádu. Systém Griffin II zahrnuje nový podvozek a věž, jak prohlásil Kevin Vernagus, ředitel programu MPF. Griffin II používá také komponenty, vyvíjené původně pro britské obrněnce Ajax.

Nový lehký tank bude vybaven kanonem ráže 105 mm, je v plánu do vozidla zabudovat nejnovější verzi systému řízení palby. Bojová váha lehkého tanku bude činit kolem 35 tun a posádku budou tvořit 4 muži. Vozidlo má pohánět motor MTU MT881 o výkonu 1 100 koní.

GDLS dodá v první fázi 26 vozidel, což je zhruba jeden prapor, případně dvě roty a vozidla pro výcvik,  kontrakt umožňuje armádě si pořídit do výzbroje dalších 70 kusů. Pokud půjde vše podle plánu, americká armáda by do konce roku 2035 měla mít celkově přes 500 lehkých tanků. První vozidla mají být dodána na konci tohoto roku a do služby by měly tanky vstoupit do konce roku 2024.

Zdroj: Defense News 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace