Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Jaderná puma B61 (ilustrační obrázek)
Média v poslední době hojně informovala o tom, že americké letouny 5. generace F-35 by měly získat nové kapacity - v tomto případě schopnost nést a používat jaderné pumy, konkrétně B61-12. Tento proces se nebude týkat jen stíhačů 5. generace, ale i dalších platforem. B61-12 má tak ambicí být v budoucnu ze strategického hlediska gamechangerem, který otevírá nové možnosti.
Nejen kromě hypersonických zbraní je v poslední době rušno, týká se to ale rovněž zbraní jaderných. Americké letectvo počítá do budoucna s několika platformami jako nosiči taktických jaderných zbraní, v tomto případě B61-12.
O tom, že vyzbrojení vybraných platforem jadernou pumou B61-12 je pro americké letectvo jeden z prioritních úkolů, svědčí i fakt, že tuto jadernou pumu má kromě strojů F-35 jiného nést také americký stealth bombardér B-21 Raider, který má perspektivně nahradit stávající stroje Rockwell B-1 Lancer a Boeing B-52 Stratofortress, či F-15 nebo F-16. B61-12 má v budoucnu ambici nahradit všechny varianty současné ,,standardní" B-61.
Právě jaderná puma B61-12, jejíž délka činí necelé 4 metry, pak nabízí zcela nové možnosti. Především má větší účinnost, je schopna explodovat silou až 50 kilotun, což odpovídá 50 000 tunám TNT. Jaderná puma je také přesnější než srovnatelné ekvivalenty a má výrazný penetrační (hloubkový) účinek. Když ,,sečteme" toto dohromady, vyjde nám modernizovaná verze jaderné pumy B61 jako smrtící jaderný prostředek. Kreml může znepokojit i fakt, že tuto zbraň mají nést i letouny členských států NATO.
Aktuálně cesta k ,,dozbrojení" letounů F-35 jako jedné z platforem taktickými jadernými pumami F-35 probíhá podle plánu včetně potřebné certifikace této zbraně. Na podzim minulého roku byl uskutečněn finální let stíhače F-35, který nesl testovací verzi jaderné pumy B61-12. Test dopadl úspěšně, již před tímto důležitým testem zkoušely inertní verzi jaderné bomby i jiné letouny, například F-15 či bombardér B-2 Spirit.
USAF předpokládá, že F-35 ponese ve vnitřních šachtách dvě jaderné pumy B61-12 spolu s další výzbrojí. Pozitivním faktorem je pro americké letectví i to, že se má plnohodnotná výroba ,,jaderného gamechangeru" rozběhnout již v tomto roce.
V případě stealth bombardéru B -21 Raider má představovat jaderná puma B61-12 významné rozšíření jeho předpokládaných nukleárních zbraňových kapacit. Ostatně jaderná puma bude doplňovat již tak silnou výzbroj - jaderné rakety nové generace (Long-Range Stand-Off - LRSO). Právě tyto rakety mají sloužit k ,,vyčištění", respektive průniku silně bráněných území. Z konvenčních zbraní pak bude bombardér používat řízené střely AGM-158 JASSM s rozšířeným doletem. Roll-out bombardéru má proběhnout již zkraje tohoto roku.
Kompatibilita B61-12 s letounem F-15 byla také úspěšně vyzkoušena, a to v roce 2020. Dva testovací lety proběhly v březnu tohoto roku na střelnici Tonopah v Nevadě. F-15 se tak stal prvním letounem, který je oficiálně kompatibilní s jadernou pumou B61-12.
B61-12 má být významným posunem v americkém jaderném arzenálu a být účinným odstrašujícím prostředkem pro nepřátele USA a NATO. Osazení potentní jaderné pumy B61-12 na více platforem pak jistě nepřivítají politické a vojenské kruhy Kremlu.
Zdroj: popularmechanics.com