Bývalý americký pilot nekompromisně o ruském Su-35: Vypadá dobře na leteckých přehlídkách, jinak je to šrot

Bývalý americký pilot nekompromisně o ruském Su-35: Vypadá dobře na leteckých přehlídkách, jinak je to šrot
Autor fotografie: Anna Zvereva, (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Su-35S
19 / 03 / 2023, 16:00

Bývalý pilot stroje F-16 Dan Hampton ohodnotil ruský stíhací letoun Su-35 a nevyjádřil se o něm zrovna v lichotivém světle.

Bývalý pilot Dan Hampton, který má zkušenosti z několika konfliktů jako například Perského zálivu, Kosova či Iráku, na svém Twitteru ohodnotil ruský stíhač Su-35, který je mimo jiné nasazen také v konfliktu na Ukrajině.

Hampton se o letounu nevyjádřil zrovna příznivě: ,,Podle mého názoru se jedná o typický ruský letoun, který vypadá pěkně, dali mu pěkný nátěr a hvězdy. Ale nemyslím si, že by to byl dobrý stroj. Vypadá dobře na leteckých přehlídkách, ale můj osobní názor je ten, že je to šrot," napsal Hampton na Twitter.

Hamptonův pohled na Su-35 jako by korespondoval s nasazením stroje na Ukrajině. Bojové výsledky Su-35 na Ukrajině jsou totiž  objektivně vzato daleko za očekáváními. Role Su-35 na ukrajinském válčišti je tak pouze epizodní, s nadsázkou řečeno ornamentální.

Zároveň válka na Ukrajině odhaluje nedostatky ve výkonu, jimiž Su-35 trpí, a není jich zrovna málo. Jedná se o stíhač generace 4++, jenž využívá technologie 5. generace, jenže nedisponuje vlastnostmi stealth, a je to vlastně upgradovaný Su-27 (byť výrazně), nikoliv tedy původní stroj, což je pro dnešní moderní bojiště už málo.

Zdroj: bulgarianmilitary.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.