Americký start-up chce do roku 2022 postavit elektrické hybridní letadlo. Plánuje i komerční lety

Americký start-up chce do roku 2022 postavit elektrické hybridní letadlo. Plánuje i komerční lety
Autor fotografie: Screenshot YouTube
01 / 11 / 2017, 16:00

Washingtonský start-up vyvíjí letadlo s hybridním elektrickým pohonem. Chce s ním podnikat komerční lety.

Americký start-up Zunum Aero pracuje ,,v tichosti" na konstrukci elektrického letadla, s nímž chce později podnikat komerční lety. Zunum Aero získal na svůj projekt finanční podporu od Boeingu i společnosti JetBlue Airways.

psali jsme: Video: Největší a nejtěžší letadlo, co kdy přistálo na letadlové lodi

Start-up plánuje prodej menšího letadla o kapacitě pro 12 pasažérů, který by měl hybridní elektrický pohon. Zunum Aero doufá, že vše stihne do roku 2022. Washingtonský start-up oznámil již v dubnu tohoto roku, že hodlá postavit širokou škálu hybridních elektrických letadel pro poskytování letů s efektivním využitím paliva, jež by našlo zejména uplatnění na regionálních linkách.

Pokud vše půjde podle plánu, chce mít Zunum Aero koncem příští dekády letku elektrických menších letadel s kapacitou od 10 do 50 sedadel. Hybridní elektrický pohonný systém bude používat 500 kilowattový turbogenerátor, který spaluje letecké palivo, aby mohl nabíjet modulární bateriový systém. Vyměnitelné baterie budou uložené v křídlové části, zatímco turbogenerátor má být podle plánu umístěn v zadní části letounu. Dolet stroje má být podle představ Zunum Aero přes 1 000 kilometrů a cestovní rychlost zhruba 550 km/h.

psali jsme: Největší letadlo světa vzlétne v roce 2016

Zunum Aero prohlásil, že chce vyvíjet pohonný systém letounu sám, hledá však zhotovitele, který by zkonstruoval drak letadla. Není zatím jasné, zda boeing se bude na této klíčové části letounu nějak podílet. Americký start-up se rovněž poohlíží po výrobci turbogenerátoru. Samotný motor, jeho design však chce Zunum Aero postavit sám v jeho továrně.

psali jsme: Nástupce slavného špionážního letounu SR-71 bude ,,extrémně" rychlým strojem

Projekt má za cíl do roku 2022 postavit funkční letadlo na hybridní elektrický pohon a stroje použít ke komerčnímu využití zejména na vnitrostátch linkách.

 

Zdroj: popularmechanics.com

 

 

 

 

Tagy článku