Americký strategický bombardér B-52 čekají ještě nejméně tři desetiletí služby. Úspěšně testuje hypersonické střely

Americký strategický bombardér B-52 čekají ještě nejméně tři desetiletí služby. Úspěšně testuje hypersonické střely
Autor fotografie: U.S. Air Force; Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: B-52H a jeho výzbroj
27 / 05 / 2022, 10:00

Je možné, aby byl bombardér B-52 z doby války ve Vietnamu ve službě dohromady 100 let? Poslední vyrobený Stratofortress, B-52H AF sériového čísla 61-0040, opustil továrnu 26. října 1962. Letounu je nyní sedmdesát, a díky řadě nedávných i připravovaných modernizací může a zřejmě opravdu bude létat i v příštích desetiletích. Má se stát platformou pro americké hypersonické střely.

Drak B-52 je i přes stáří letounu nezpochybnitelně životaschopný. Inženýři proto již léta pracují na zesílení jeho konstrukce a integraci celé řady moderních technologií. Patří mezi ně nový rádiový systém CONECT, který je schopen využívat digitální sítě ke sdílení zpravodajských dat v reálném čase za letu a udržovat tak piloty v obraze o rychle se objevujících nových informacích a cílech.

Aktuálně také probíhá příprava letounu B-52 na vypouštění hypersonických střel odpalovaných za letu, řízených střel a dokonce i dosud neexistujících zbraní. Nejnovějším vývojem bylo úsilí o nahrazení staršího motoru novým, úspornějším motorem, který má snížit spotřebu paliva a nároky na údržbu.

Spolu se zcela novým radarovým systémem jsou do B-52 integrovány nové komunikační a síťové technologie. Největší význam má technologie datové radiokomunikace, která umožňuje letovým posádkám přijímat zpravodajské aktualizace a úpravy zaměření v reálném čase za letu, čímž odpadá nutnost, aby se posádky spoléhaly výhradně na zpravodajské údaje před misí, tak jako tomu bylo dosud.

Bombardéry také v posledních letech dostávají nově nakonfigurovanou vnitřní pumovnici IWBU (Internal Weapons Bay Upgrade), která umožňuje letounu interně nést více munice JDAMS (Joint Direct Attack Munitions), střely JASSMS (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles) a zbraň nazvanou Miniature Air Launched Decoy neboli variantu rušičky MALD-J. IWBU se opírá o digitální rozhraní a disponuje otočným odpalovacím zařízením zvyšujícím nosnost zbraní, což umožňuje letounům B-52 nést až osm nejnovějších pum řady J. Částečně díky těmto úpravám se B-52 stane mnohem efektivnějším, a to i díky přidání několika futuristických zbraní, jako je vyvíjená střela Long Range Standoff Missile schopná nést jaderné zbraně.

Snad největší význam, pokud jde o výzbroj, má ale skutečnost, že letectvo plánuje z B-52 odpalovat hypersonické zbraně. V loňském roce dokončilo simulovaný výstřel na cíl vzdálený 600 námořních mil (1111 km) střelou AGM-183A. Během tohoto testu obdržel letoun B-52 údaje o cíli ze senzorů vzdálených 1600 km na základně Elmendorf-Richardson na Aljašce. Nyní Úřad ministra letectví oznámil úspěšný zkušební let rakety AGM-183A 16. května 2022. Samotný test se uskutečnil 14. května. Jak bylo od počátku v plánu, střelu vypustil nad Tichým oceánem u pobřeží jižní Kalifornie letoun B-52H Stratofortress ze 419. perutě.

video: youtube

AGM-183A ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon) je hypersonická zbraň plánovaná pro použití letectvem Spojených států. Zbraň vyvinula společnost Lockheed Martin, je poháněna raketovým motorem na maximální rychlost vyšší než Mach 5 (6100 km/h). AGM-183A využívá raketový pohon k urychlení vlastní hypersonické střely na optimální rychlost a výšku. Střela pak klouže po mělké atmosférické dráze hypersonickou rychlostí bez vlastního pohonu. Díky kombinaci rychlosti a manévrovatelnosti má být vysoce účinná při pronikání hustou protivzdušnou obranou a likvidaci citlivých a prioritních cílů. Navrhovaný rozpočet letectva na fiskální rok 2023 obsahuje požadavek na nákup jedné AGM-183A za 46,6 milionu dolarů. První úspěšný test AGM-183A je milníkem, ale budoucnost zbraně zůstává nejistá.

Zdroj: The National Interest; The Drive

Tagy článku

-->