foto: Official U.S. Navy Page / Flickr/Ilustrační foto
Pokud by Hútiové dokázali uzavřít Bab-al-Mandab, průliv spojující Rudé moře a Indický oceán, museli by izraelské lodě plout kolem Hornova mysu, jako před stavbou Suezu. Teherán pro to udělá vše.
Norský tanker Strinda byl v pondělí zasažen střelou s plochou dráhou letu v Rudém moři v průlivu Bab-el-Mandab. S největší pravděpodobností se jednalo o protilodní raketu vypálenou jemenskými povstalci, uvedlo americké centrální velitelství. Tanker ohlásil požár na palubě, ale žádné oběti. USS Mason odpověděl na žádost o pomoc a vydal se k místu události. Americké námořnictvo má v oblasti spoustu práce s hútijskými drony a střelami, které nejčastěji míří na Izrael.
V oblasti operují torpédoborce Mason a Carney, incidenty jsou na denním pořádku. Obě lodi patří do třídy Arleigh Burke. USS Mason je součástí operačního svazu kolem letadlové lodi Dwight D. Eisenhower a při této operaci je jeho hlavní zbraní radarový systém Aegis společně s raketami země vzduch RIM-66M a RIM-156 odpalovaných ze systému Mk-41. Radary AN/SPY-1 se dlouhodobě osvědčují proti dronům a střelám, celý systém Aegis zřejmě ve světě nemá konkurenci a Američané to právě v této oblasti pravidelně prokazují.
Mason má poměrně velký výtlak 9 200 tun a rychlost vyšší než 30 uzlů. To má jednoduchou příčinu, musí stačit rychlým americkým letadlovým lodím. Posádku tvoří 380 námořníků. Loď fakticky funguje jako protivzdušný deštník, ale je schopna sama odpalovat střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Navíc má k dispozici dva vrtulníky MH-60R Seahawk. Samotný Mason se stal terčem jemenských povstalců již v roce 2016, takže tato mise pro něj vůbec není nová.
Strinda měří na délku 144 metrů, na šířku 24. Jeho plný výtlak je téměř dvacet tisíc tun, takže je takřka dvakrát větší než americký torpédoborec. Postaven byl v roce 2006. Maximální rychlost činí 15 uzlů, což rozhodně na tanker není úplně málo. Hútiové se k útoku zatím nepřihlásili, ale Američané tvrdí, že střela vyletěla z oblasti, kterou ovládají právě oni. Rebelové, podporovaní Íránem, zvyšují v Rudém moři svou aktivitu.

Začali vyhrožovat, že budou útočit na každé plavidlo, jež buď připlouvá do Izraele nebo z něj odplouvá. Faktem ovšem je, že mezi Strindou a Tel Avivem neexistuje bezprostřední a zjevné spojení. Pravdou je, že těmito kroky se konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozšiřuje daleko za jejich hranice. Teherán udělá vše, aby válku co nejvíce eskaloval a pro Hútije bude celá situace zřejmě palivem pro slábnoucí lidovou podporu. Pokud by Írán dokázal povstalcům dodat dostatek raket, znamenalo by to vážné narušení dopravy v Rudém moři.
Situace by se dostala zhruba o 150 let zpátky, kdy byl dostavěn Suezský průplav a muselo se plout kolem Afriky. Celá situace ovlivňuje globální bezpečnost i ekonomiku. Pokud bude napětí eskalovat, zvýší se ceny ropy, které již rostou. Navíc celý Blízký východ je ve varu a aktuálně se velmi obtížně predikuje, jak budou dále reagovat Arabové, Íránci jsou Peršané.
Tagy