Američtí kongresmani tlačí na ministra obrany Mattise, aby ihned zastavil ,,nemyslitelný" prodej F-35 Turecku

Američtí kongresmani tlačí na ministra obrany Mattise, aby ihned zastavil ,,nemyslitelný&quote; prodej F-35 Turecku
Popisek: F-35
18 / 06 / 2018, 11:00

Dostane nakonec Turecko stíhače F-35, nebo se jejich dodávka na poslední chvíli zastaví?

Jak už Security magazín informoval, před několika týdny vybraní kongresmani jak z Demokratické, tak Republikánské strany připravují zákon, který by zastavil dodávku F-35 ,,nepřátelskému" Turecku. Nyní zákonodárci tlačí na ministra obrany Jamese Mattise, aby k dodávce strojů 5. generace nedošlo.

psali jsme: Turecký sen o F-35 se rozplývá. Američtí zákonodárci chtějí zakázat možný prodej stíhaček páté generace ,,nepřátelskému a násilnickému" Turecku

Kongresmanům se nezamlouvá zejména rozhodnutí Turecka o koupi systému protivzdušné obrany S-400. Před tímto krokem USA Ankaru varovaly. Méně než týden přitom zbývá do první dodávky F-35 Turecku, které si je jako člen NATO objednalo. 44 kongresmanů se proto v dopisu obrátilo na Mattise, v němž varují, že je v současné napjaté situaci ,,nemyslitelné", aby se F-35 Turecku dodávaly. Kongresmani také poukazují na to, že Turecko pracuje podrývání amerických zájmů všude po světě.

psali jsme: Uvažuje Německo o nákupu F-35?

Turecký prezident Recep Erdogan navíc odmítl stáhnout dohodu o dodávce S-400 a očekává, že Washington dodrží závazek a dodá Ankaře slíbené stroje. Pokud by se tak nestalo, má ,,v záloze" i jiné řešení, jako například nákup ruských Su-57. Otázkou je, jestli se na poslední chvíli podaří dodávku zastavit, nebo Turecko nakonec ,,své" F-35 přece jen dostane.

psali jsme: F-35 může zničit program ruského Su-57 bez jediného výstřelu

USA i členské státy NATO se navíc obávají, že provozováním F-35 a S-400 současně by mohlo dojít k odhalení zranitelných míst v programu Joint Strike Fighter, protože Turecko by se snažilo zkombinovat všechny informační systémy letounu F-35 se systémem tureckých leteckých sil. 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku