Autor fotografie: Ministerstvo obrany (army.cz)|Popisek: B-52
Krátce po 15. hodině přistál na letišti Leoše Janáčka v Mošnově americký bombardér B-52 Stratofortress. Přistání amerického bombardéru se uskutečnilo v rámci cvičného letu těchto dvou strategických bombardérů nad střední a východní Evropou. Druhý letoun pokračoval dál po své plánované trase mimo Českou republiku. Cvičný let sloužil k procvičení vzájemné spolupráce vzdušných sil členských států NATO. Letouny nad územím České republiky doprovodí hotovostní letouny 21. základny taktického letectva Čáslav JAS-39 Gripen.
„S americkou armádou máme velmi dobrou spolupráci. Společně působíme v zahraničních operacích, pořádáme cvičení a spolupracujeme na systému vzdělávání. Vyměňujeme si zkušenosti například s náborem vojáků nebo záložníků. Máme letitou spolupráci s Texaskou a Nebraskou národní gardou,“ pronesl armádní generál Aleš Opata, náčelník Generálního štábu Armády ČR.
„Česká republika je pro nás dobrým spojencem, na kterého je spolehnutí. Přelet nad Českou republikou a mezipřistání byla dlouhodobě plánovaná aktivita bombardéru v rámci jeho operačního nasazení v Evropě,“ komentoval let generál Jeff Harrigian, velitel vzdušných sil USA v Evropě – vzdušných sil v Africe a velitelství spojeneckého letectva NATO.
Strategický bombardér v Mošnově zůstane zhruba tři hodiny. Během nich provede osádka technickou kontrolu letounu a sbalí rozvinutý brzdný padák. Letoun přiletěl do České republiky z Polska a dál pokračuje přes Německo zpátky na svou předsunutou základnu ve Velké Británii.
Od roku 2018 proběhlo v Evropě více než 200 podobných letů. Zřídka kdy však letí s mezipřistáním. V průběhu února se bombardér B-52 představil stejným způsobem již v Portugalsku, Španělsku, Dánsku, Německu a Polsku. A další členské a partnerské státy Aliance navštíví v průběhu jara. Loni přelétal bombardér přes Českou republiku v červnu.
Celkem čtyři bombardéry B-52 působí od 10. února v Evropě ze své předsunuté základny Royal Air Force Base ve Fairfordu, Velké Británii. Zde mají zůstat několik týdnů. Jejich domovskou základnou je letecká základna Minot v Severní Dakotě. Letoun s mezipřistáním v České republice na palubě nenesl aktivní zbraňové systémy.
Přelety a přistání cizích letounů je možné uskutečnit na základě usnesení vlády. Konkrétní přelet nebo přistání je možné na základě souhlasu Ministerstva obrany prostřednictvím Odboru vojenské dopravy Agentury logistiky (National Movement Coordination Centre of Armed Forces, NMCC).
Autor: Magdalena Dvořáková/army.cz