Právní analýza k armádní zakázce na nová BVP by měla být hotová do 3 měsíců, uvedla ministryně obrany Černochová

Právní analýza k armádní zakázce na nová BVP by měla být hotová do 3 měsíců, uvedla ministryně obrany Černochová
Autor: Foto: redakce|Popisek: Jana Černochová
09 / 02 / 2022, 16:30

Na úterní novinářské snídani s ministryní obrany Jana Černochová otevřela celou řadu aktuálních témat - od Ukrajiny, průjezdu amerického konvoje Českou republikou až po ostře sledovanou zakázku na akvizici nových BVP.

Vybraná média včetně Security magazínu měla možnost absolvovat úterní pracovní snídani s ministryní obrany Janou Černochovou. A o čem ministryně obrany na snídani mimo jiné hovořila? V prvé řadě to byla ukrajinská krize, kdy Černochová zopakovala, že ČR pošle Kyjevu munice ráže 152 mm. Jestli ČR pošle Ukrajině jiný vojenský materiál, bude záležet na tamní vládě, česká strana je připravena na další vývoj situace reagovat, uvedla Černochová.

Dalším ožehavým tématem je průjezd amerického konvoje Českou republikou. Konvoj mířící z Německa na Slovensko se má přes české území přesouvat v rámci vojenského cvičení Saber Strike 2022. Účast českých vojáků na vojenském cvičení schválila Babišova vláda na podzim minulého roku. Černochová prohlásila, že průjezd konvoje bude horkým tématem, a to i pro odpůrce, na druhé straně není podle ní reakcí na nejnovější krizový vývoj na Ukrajině.

Podle ministryně obrany, která potvrdila dřívější informace, se bude přes české území přesouvat 1 800 vojáků a 700 kusů techniky. Přesuny jednotlivých částí konvoje proběhnou 15.-26. února 2022, návrat jednotek z cvičení proběhne v druhé polovině března, dodala Černochová. Kvůli možným komplikacím v dopravě jsou všechny přesuny plánovány na večer, respektive ráno. ,,Přesuny všech proudů konvoje jsou plánovány večer až brzy ráno, aby se minimalizoval vliv na civilní silniční provoz," uvedla Černochová.

Kromě aktuální krizové situace na Ukrajině, průjezdu amerického konvoje ministryně obrany hovořila i o závazku 2 % HDP, které se mají vynakládat na obranu. Závazek, že obranné výdaje dosáhnou v roce 2025 2 % HDP, již obsahuje programovém prohlášení vlády, ministryně obrany chce závazek vtělit do příslušného zákona, protože se jde o jednu z priorit Fialova kabinetu. Černochová je ostatně i sama  autorkou návrhu zákona, který by legislativně garantoval výši těchto výdajů.

Ministryně obrany se dostala také k tématu stále sledované zakázky na pořízení nových bojových vozidel pěchoty. Jak už SM informoval, ministryně obrany vyškrtne na letošní rok z rozpočtu nákup nových BVP, chce si nechat zpracovat právní posudky. Fakt, že není ještě podepsána smlouva s vítězným dodavatelem, která měla být stvrzena již v roce 2019, jde podle Černochové za jejím předchůdcem Lubomírem Metnarem.

,,My jsme se snažili rok a půl pana ministra (Metnara) přesvědčit, aby zakázku dokončila jeho garnitura a nepodařilo se to, tak si nikdo nemůže myslet, že já tady v prvním měsíci podepíšu zakázku za 60 miliard korun," prohlásila Černochová. Ministryně obrany při svém nástupu prohlásila, že nechá provést právní analýzu největší zbrojní zakázky. Ta by měla být hotová v ideálním případě do 3 měsíců, zopakovala na akci s novináři Černochová.

Černochová dále uvedla, že nebyli vyřazeni uchazeči, kteří jsou stále tři, ale nabídky, jež ministerstvo minulý rok v listopadu a označilo je za nehodnotitelné. ,,Původní ministr vyřadil všechny nabídky, ale nevyloučil uchazeče, takže já mám stále jednat s nimi," řekla Černochová. Zopakovala, že uchazeči nesplnili požadavky, které splnit měli. Náměstek ministryně obrany František Šulc doplnil, že pokud se vyřadí nabídky, tak je celý proces opět na začátku.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace