ANALÝZA: Má Ukrajina skutečně kapacitu na účinnou ofenzivu, nebo jen šermuje slovy?

ANALÝZA: Má Ukrajina skutečně kapacitu na účinnou ofenzivu, nebo jen šermuje slovy?
Autor fotografie: 7th Army Training Command, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Ukrajinská armáda
07 / 06 / 2023, 13:00

Stále se diskutuje v současné době o ukrajinské ofenzivě. Jenže otázkou je, zda má Ukrajina opravdu schopnosti a možnosti nashromáždit v jednom či dvou útočných směrech dostatek sil a prostředků k dosažení zásadního vojenského cíle. Byť ofenzíva z hlediska definice zahrnuje spektrum cílů od taktických po strategické, nasazená bojová síla se počítá od divize výše, spíše více divizí, armádní sbory, armády a fronty.

Ukrajina sice mobilizovala a stavěla dle informací čtyři nové brigády, ale brigáda je stále méně než divize. Tyto brigády včetně záloh a vyčleněných podpůrných prostředků jako dělostřelectvo, hlavňové i raketometné, letectvo, PVO, ženijní jednotky atd. V americké armádě, jež má oproti evropským armádám vyšší početní stavy, je divize tvořena 3-4 brigádami a počet je 10 000-15 000 osob. A to nejsou jenom „válečníci“, ale i množství administrativních pracovníků, provianťáků, PHM, doktorů apod. Bojová početní převaha pro úspěšný útok je kalkulována 3:1, ale spíše 5:1.

Soustředění tolika osob na jednom směru, včetně bojové techniky a vytváření skladových zásob munice, potravin, náhradních dílů nebo lékařského materiálu nemůže zůstat bez povšimnutí, obzvláště pokud druhá strana využívá satelitní snímkování, průzkumné letouny, drony i agenturní sítě.

V současnosti je největší soustředění sil a prostředků na obou stranách na hranicích s Luhanskou a Doněckou oblastí. Jejich přesun k provedení ofenzívy například na jižním směru s cílem získat nebo ohrozit Krym by byl časově i organizačně náročný. Pokud pachateli zničení Kachovské přehrady jsou, a nejspíše jsou ruské okupační síly, zamezí tím ukrajinské armádě právě bojovému úsilí na jižním směru, a to jak vytvořením záplavové oblasti, tak i vytvořením rozsáhlého regionu s nedostatkem pitné vody. V Krivém Rohu, Záporoží i Chersonu již zasedaly krizové štáby.

Ruské velení tímto krokem může nasměrovat ukrajinské útočné úsilí do předem určeného prostoru a tam ukrajinské jednotky vystavit intenzivnímu ostřelování a bombardování. Ruská armáda též rozmělňuje ukrajinské síly, tedy úderem na přehradu, ale i bombardováním Kyjeva a přítomností v Podněstří, takže Ukrajina nemůže zásadním způsobem své síly přeskupit a vytvářet druhé sledy a další zálohy v místě ofenzivní operace.

Na sociálních sítích se objevují informace o zvýšení aktivity ukrajinské armády v oblasti Vuhledar, kde jsou nasazena americká vozidla International MaxxPro, kolová obrněná vozidla typu MRAP, a zřejmě by se zde měly objevit i tank LEOPARD. Zničení Kachovské přehrady by tedy, pokud ukrajinská ofenzíva by byla plánována na tomto směru, znemožnilo přísun sil z jihu. A Vuhledar je zhruba ve středu spojnice Bachmut – Doněck – Mariupol, tedy v pásmu nejtěžších bojů v nedávné minulosti.

Rusko může usilovat, i za cenu vlastních ztrát, o rozkrytí ukrajinských pozic a záměrů. Jednak vede vyčerpávající válku a má stále více sil a prostředků než Ukrajina. Výstřel z T-55 pokud zničí cíl je rovnocenný výstřelu z ABRAMSu nebo LEOPARDu. Ukrajina má sice větší motivaci, ale mnohem menší rezervy. Odmítání boje a mobilizace se tam projevuje a cenzura na zprávy z bojiště je též důkazem, že situace není tak velkolepá, jak propaganda prezentuje. Vojensky ani Ukrajina ani Rusko nevyhraje, Rusko prohraje zatím jen politicky.

 

Zdroj: jstor.org, defense.gov, liveuamap.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.