Analýza: Neprofesionalita velení, podcenění nepřítele a zastaralá technika. Rusové se dostali na Ukrajině sami do pasti

Analýza: Neprofesionalita velení, podcenění nepřítele a zastaralá technika. Rusové se dostali na Ukrajině sami do pasti
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: BMP-2
04 / 03 / 2022, 09:00

Podle všeho ruské velení zcela podcenilo schopnost a ochotu Ukrajinců se bránit za každou cenu. Na druhé straně ruští vojáci přiznávají, že měli jet na cvičení a jejich motivace k boji padá k nule. Jaký je stav ruské techniky uprostřed válečného konfliktu.

Rusko předpokládalo, že Ukrajina se zhroutí během 1-2 dnů, i proto jsou na záběrech fotografie zničené ruské techniky typu BTR nebo MTLB, občas i tank. Jistě, došlo i k sestřelu letounů či vrtulníků, ale nejsou uváděny typy.

Ukrajinské ozbrojené síly mají dostatečné kapacity bránit svoji zemi, především díky znalosti geografie, kratších zásobovacích tras (LOC) a podpoře obyvatelstva. Byť vůči ruské armádě mají zastaralejší techniku, mají vyšší motivaci a v poslední době dodávky nejmodernějších obranných systémů západní provenience jako NLAW nebo JAVELIN.

Takže pokud Rusové vyrazili do války s tím, že zítra je Ukrajina na kolenou a poslali především lehkou techniku, dnes mají těžké ztráty, jež odmítají přiznat. Ale zásobování ze západu nesmí přestat, pak by technologická převaha obranných systémů šla výrazně dolů. Rusové vyslali BMD, BTR a MTLB, tedy vozidla, jež jsou schopná plavat. Ale jsou lehce pancéřovaná. Pro překročení Dněpru tankovými jednotkami potřebují vybudovat mosty, k útoku z Běloruska projít nivami a bažinami a z Krymu je to daleko. V podstatě se sami dostali do pasti.

Samozřejmě jde i o technický stav ruské techniky. Sovětská či ruská technika byla obvykle stavěna, aby byla jak se říká „vojáku odolná“, což znamená, že povolanec základní služby ze střední Sibiře ji zvládne a nezničí. U T-14 Armata nebo BMP Kurganěc se jedná již o něco jiného. Jak bylo uvedeno v médiích, prezident Putin povýšil vojáky základní služby na profesionály, a tím zajistil, že budou bojovat s technikou, kterou ovládají. A tím zajistil, že postup je pomalý a ztráty vysoké. Žádná Armata nebo Kurganěc nebyly nasazeny, jen zastaralé BTR a MTLB.

Pak lze polemizovat, co vlastně bylo cílem nebo důvodem. Totální podcenění druhé strany, absolutně neprofesionální velení nebo snaha vyčerpat za cenu životů starou techniku a restartovat domácí zbrojní průmysl. Nejspíše se jeví pravděpodobnou varianta podcenění protivníka a neprofesionalita velení. Technika je na obou stranách zhruba stejná, jen záleží, kdo a jak ji ovládá. A momentálně Ukrajinci mají navrch, i když ne početně a technologicky.

Hodně se píše o ukrajinském duchovi – pilotovi s nadstandardním skóre sestřelů starým MiGem proti modernějším ruským letounům. Může jít o propagandu stejně jako o to, jak kdo je jak motivován. Ale určité zbraňové systémy mají své limity, a tam motivace končí, dál se nedá dostřelit nebo doletět či dojet.

Tagy článku