Analýza britských obranných kapacit definuje nové hrozby zítřka. Zároveň potvrdila zeštíhlení armády na všech úrovních

Analýza britských obranných kapacit definuje nové hrozby zítřka. Zároveň potvrdila zeštíhlení armády na všech úrovních
Autor: Sergeant Tom Robinson, flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: HMS Victorious
29 / 03 / 2021, 13:00

Detailní analýza obranných kapacit má být jakýmsi vodítkem toho, kde se má britská armáda v další dekádě nacházet. Potvrdila ale kromě nových priorit také zeštíhlení britské armády, letectva i námořnictva.

V březnu byla netrpělivě očekávána publikace detailního zhodnocení britských obranných kapacit, největší analýzy od dob studené války, jak prohlásil premiér Boris Johnson (SM informoval). Velká Británie chce zároveň analýzou reagovat na dynamicky se měnící hrozby na bojišti 21. století, definovat roli Velké Británie ve světě, zohlednit dlouhodobé strategické cíle ostrovního království, jež se týkají národní bezpečnosti a zahraniční politiky.

Zhodnocení se zaměřilo také na konkrétní určení kapacit, jejich prioritizaci, které budou vyžadovány pro příští dekádu a za tímto obdobím. Za deset let totiž ještě více vzroste důležitost technologií, bezpilotních prostředků, autonomních systémů a výrazně postoupí proces digitalizace a Velká Británie chce samozřejmě s těmito trendy držet krok. Počítá se s tím, že Velká Británie investuje do vědy a výzkumu 1,5 miliardy liber, má vzniknout nové centrum zabývající se výzkumem umělé inteligence.

Analýza, zveřejněná 16. března, potvrdila také předpokládaný fakt, že britskou armádu i námořnictvo čeká zeštíhlení, přestože premiér Boris Johnson před volbami sliboval, že ke škrtům nedojde. Ty se však týkají prakticky všech úrovní. V prvé řadě dojde k redukci vojáků o 9 500 na počet 72 500 do roku 2025, což je od roku 1714 nejnižší číslo vojáků. Tento řez má jít na vrub nových technologií, dronů a umělé inteligence.

V oblasti pozemních prostředků se už dále nebude pokračovat v modernizaci bojových vozidel pěchoty Warrior. Vozidla zůstanou ve službě do té doby, než je vystřídají obrněná vozidla Boxer, což se podle předpokladů má stát v polovině této dekády. V poslední době média informovala i o tom, že až třetina starších tanků Challenger 2 bude vyřazena ze služby. Zmíněná analýza skutečně potvrdila, že dojde k vyřazení třetiny vozidel, přičemž 148 z celkového počtu 227 bude zmodernizováno za 1,3 miliardy liber.

Pokud hovoříme o britském letectvu, s řadou strojů se Královské letectvo rozloučí. To platí například o 24 strojích Typhoon první generace, 9 vrtulnících CH-47 Chinook, 14 transportních letounech C-130 Hercules nebo 20 vrtulnících SA 330 Puma.

Na námořním ,,poli" dojde rovněž k redukci kapacit. Počet starších britských fregat Type 23 se má během 18 měsíců snížit z 19 na 17. Námořnictvo se chce soustředit na stavbu nových moderních fregat Type 32 vedle existujících fregat Type 31 a 32. Fregaty Type 32 by podle některých zdrojů v budoucnu mohly sloužit jako mateřská loď pro technologicky nejvyspělejší bezpilotní prostředky či autonomní systémy. Cílem je mít na začátku třetí dekády více než 20 fregat a počet těchto plavidel se má rozrůst až na 24. Na každý pád pokračuje proces obnovy britské námořní moci v čele se dvěma letadlovými loděmi třídy Queen Elizabeth. Počítá se i s tím, že válečné lodě budou v budoucnu osazeny zbraněmi se směrovanou energií.

Když odhlédneme od škrtů, Velká Británie chce během příštích čtyřech let utratit za vojenský materiál 85 miliard liber s tím, že důraz bude kladen také na rozšíření jaderných kapacit hlavně v mezikontinentální střele Trident, a to ze 180 na počet 260 hlavic. Rakety jsou odpalovány z britských ponorek třídy Vanguard, jichž jsou v současné době 4.

Jak už jsme zmínili v úvodu, analýza obranných kapacit má být vodítkem toho, kam má britská armáda v další dekádě směřovat s ohledem na měnící se bezpečnostní hrozby, geopolitickou situaci či vývoj technologií. Uvidíme, kam na všech úrovních britská armáda za jednu dekádu dospěje.

Jaký je tedy závěr komplexního zhodnocení? Analýza potvrdila některé trendy a nastínila i nové. Zůstává prioritizace jaderných schopností, jež zajišťuje Británii místo mezi nejvyspělejšími ekonomikami světa i křeslo v Radě bezpečnosti OSN. Dále je to soustředění na Královské letectvo a Královské námořnictvo, kde sice dojde k vyřazení starých typů letounů a lodí, ale budou nahrazeny novými. A pak je to British Army, tedy britská a nikoliv královská armáda, kde dojde především ke škrtům. Posilovány budou schopnosti v oblasti kosmických sil, kybernetiky a robotiky.

Novým faktorem je, že pásová BVP Warrior budou i přes téměř finalizovaný kontrakt na rozsáhlou modernizaci vyřazena a nahrazena kolovými vozidly Boxer. Tedy přejde se v organizaci ze dvou typů pásových BVP, Warrior a Ajax, na jeden typ, tedy Ajax. A i u nich ještě není jisté, zda budou pokrývat všechny možné varianty, nebo zda půjde o kombinaci bojových pásových a speciálních kolových vozidel. MBT budou modernizovány na novou úroveň, byť v nižším počtu. A jedná se o skutečnou modernizaci, nikoliv o ,,zhodnocení" mající za cíl sehnat chybějící náhradní díly a namontovat nové funkční přístroje místo starých nefunkčních.

 

Zdroj: The Guardian, Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace