Ani Američané nemají ekvivalent k ruským Sierrám

Ani Američané nemají ekvivalent k ruským Sierrám
Autor fotografie: DoDMedia / Public domain |Popisek: Ponorka třídy Sierra
15 / 05 / 2024, 06:00

Významná technologická výhoda provází exsovětské ponorky třídy Sierra, Američané na tyto jaderné ponorky nedokázali adekvátně konstrukčně od roku 1987, kdy byly spuštěny na vodu, vhodně reagovat.

Třída Sierra, známá pod sovětským označením také jako Projekt 945 Barrakuda, je řada ruských útočných ponorek s jaderným pohonem. Její jedinečnost spočívá v lehkém a pevném titanovém tlakovém trupu. Ten s sebou nese celou řadu výhod. Umožňuje ponor do větších hloubek, snižuje hladinu hluku, který ponorka vysílá a je odolnější proti útokům torpédy. Navíc by trup měl být schopen se lépe vyhýbat detekci sonary. Následná verze třídy Sierra II byla speciálně modernizována pro mise najdi a znič, které mají mít za úkol likvidaci amerických jaderných ponorek. 

 

Sierra představena v roce 1987 

Tyto ponorky byly představeny v roce 1987 a kromě výše zmíněných výhod by podle The National Interest měly Sierry mít větší manévrovatelnost a rychlost než americké stroje. Materiál, z něhož se skládají, Titan, je navíc obtížněji magneticky detekovatelný, což jen více přispívá ke schopnosti utajení ponorek. Původně byla naplánována stavba pěti těchto ponorek, ale pátá byla nakonec odvolána pro obrovskou finanční náročnost konstrukce. Dnes není zcela jasné, zda slouží pořád čtyři nebo už jen tři stroje. V každém případě jedna ze Sierr provedla v roce 2012 intenzivní sledovací misi u amerického pobřeží. 

Sierry jsou používány právě pro tajné sledovací mise v Barentsově a Baltském moři. S největší pravděpodobností také nyní provádí intenzivní činnost v souvislosti s válkou na Ukrajině. Američané nedokázali na ruské ponorky odpovědět vývojem vlasstních vlastnostmi podobných strojů ze zcela prostých důvodů. Nemají dost titanu a s podobnými konstrukcemi mají minimální zkušenosti. Titan je velmi odolný vůči korozi i změnám teplot, tedy velká výhoda pro operace Rusů v extrémních podmínkách hlubokého oceánu. Pro Američany bylo proto objevení této třídy ponorek šokem. Závod o dominanci v kritických materiálech, ke kterému se připojila Čína, tak probíhá dodnes. 

V devadesátých letech došlo k modernizaci dvou ponorek na třídu Sierra II. Jsou o pět metrů delší než původní model a to z toho důvodu, že na zádi je velká vzduchová kapsle, pod kterou je umístěno nízkofrekvenční tažené sonarové pole Skat 3. Ponorky mají dvě únikové kapsle pro posádku místo původní jedné. Jejich rychlost pod hladinou se snížila z 34 na 32 uzlů. Rychlost na hladině zůstala stejná, tedy 10 uzlů. Délka ponorek činí 110 metrů a výtlak pod vodou 9 100 tun (Sierra I 8 300). Jejich operační schopnost je prakticky neomezená s výjimkou nutnosti doplňovat potraviny. 

 

Výzbroj Sierra II 

Lodě mají čtyři torpédomety ráže 650 mm, protiponorkové vybavení a jsou schopny klást miny. Jako protiponorková zbraň je kromě torpéd používána hlubinná puma SS-N-15 Starfish. Torpédo je HE Type 40 o hmotnosti 90 kilogramů. Sierry by měly být schopny naklást až 42 min, pokud se omezí počet torpéd na palubě. Sierra I měla původně slabší torpéda o průměru 530 mm. 

Ponorka třídy Sierra

V roce 2010 se předpokládala modernizace dvou zbylých Sierr I, Kapra a Kostromy. Měla být provedena v Severodvinsku v loděnici Zvezdočka, ale nakonec k ní zřejmě nedošlo. Druhou možností je, že k ní dochází velmi pomalu v rámci omezených ruských možností. Měly by být opraveny mechanické části, vyměněno jaderné palivo a veškeré elektrické vybavení. Ponorky by měly obdržet nový sonar, velmi důležitý řídící systém bojových informací (BIUS), navigační systém GLONASS a především novou výzbroj v podobě řízených střel Kalibr. Ty by zcela změnily možnosti obou ponorek a učinily je ještě nebezpečnějšími. 

Stavba titanových ponorek třídy Sierra ještě urychlila závody o ovládnutí nalezišť vzácných kovů. Přestože je Rusko komoditní velmoc, tento závod vyhrává Čína. Jednak proto, že ovládá většinu nalezišť vzácných kovů, které má na svém území, ale Peking zároveň dokázal alespoň na čas získat těžební práva také od dolů i v jiných zemích. Čína tak aktuálně ovládá 85 % světového trhu se vzácnými kovy a sama jich produkuje 60 %. Třída Sierra nemá v americkém námořnictvu adekvátní odpověď, přesto je nepochybné, že US Navy udělala maximum proto, aby se těmto mimořádným plavidlům dokázala bránit. 


 

Tagy článku