Ani ministr obrany Metnar prioritní akvizice zatím nedotáhl – a komunisté mu situaci neusnadňují

Ani ministr obrany Metnar prioritní akvizice zatím nedotáhl – a komunisté mu situaci neusnadňují
19 / 01 / 2021, 11:00

Především ze srovnání s Martinem Stropnickým vychází co do podepsaných či do pokročilé fáze rozjednaných smluv na důležité akviziční projekty Lubomír Metnar lépe, a to do té míry, že jeho případnou rezignaci v souvislosti se ztrátou deseti miliard korun mnozí vnímají jako riziko pro nastoupený trend. Některé velké zakázky se ale zatím ani Lubomíru Metnarovi nepodařilo dotáhnout do konce. Vlečou se roky. Čtyři z nich byly (nejen) v loňském roce označeny důrazně za prioritní: pásová BVP, děla ráže NATO a systém řízení palby dělostřelectva.

Když se mělo v loňském roce v souvislosti s první jarní vlnou čínské chřipky Ministerstvo obrany vzdát 2,9 miliardy korun, zaznělo současně z úst ministra obrany Metnara i náčelníka generálního štábu Opaty, že modernizace ozbrojených sil nesnese dalších odkladů. Byly zdůrazněny čtyři prioritní projekty: pásová bojová vozidla pěchoty (nahradí BVP-2), samohybná děla ráže 155 mm (nahradí houfnice DANA), systém řízení jejich palby, a také protivzdušný systém SHORAD (nahradí komplety KUB).

Pásová BVP jsou jako nejdražší zbrojní zakázka v historii samostatné České republiky nejviditelnější. V současné době se čeká na testy funkčních vzorků, které měly proběhnout od října do prosince 2020, ale z důvodů protipandemických omezení byly přeloženy na začátek roku 2021 - který ovšem prozatím neslibuje lepší podmínky, a spíše naopak. Málokdo bude překvapen, když dojde k dalšímu odkladu. Vyjma posledního přitom ty předchozí nebyly vynuceny objektivními skutečnostmi, a podle původního záměru měla první nová BVP armáda mít již od loňského roku. Volby se blíží, a tím důležitější je, aby obrana měla v ruce realistický alternativní postup - jak ji k tomu ostatně vyzval i Výbor pro obranu.

V režimu vláda-vláda (G2G) se obrana rozhodla pořídit jak děla ráže NATO, tak protivzdušný systém SHORAD. V prvním případě jedná s Francií a tamní státní společností NEXTER o prodeji samohybných děl CAESAR - nicméně jednání se ukázala být nesnadná a zatím nebyl oznámen další pokrok. Ve schváleném státním rozpočtu je pro letošní rok vyhrazeno 0,5 miliardy korun na první splátku. Celý projekt pořízení nových děl v uplynulých letech zažil nejeden kotrmelec, a dodnes není definitivně jisté, jak dopadne. Pro izraelský protiletadlový systém SPYDER jsou první výdaje plánovány až na rok 2022.

A podivuhodný vývoj sledujeme roky také v případě systému řízení palby dělostřelectva, který se za zvláštních okolností začal vybírat bez ohledu na zbraň, jejíž palbu by měl řídit, s jasnou preferencí pro norský systém ODIN od společnosti KONGSBERG. Je v každém případě dobrou známkou pro Lubomíra Metnara, že se mu podařilo gordický uzel uvázaný kolem tohoto projektu rozetnout a výběr nového systému proběhne formou veřejné soutěže organizované Vojenským technickým ústavem. S první splátkou za vybraný systém letošní rozpočet počítá.

Situaci všech čtyř projektů Lubomír Metnar nezavinil, a je třeba uznat, že byly v řadě ohledech učiněny významné kroky k jejich dotažení do konce. A je na nich mj. ve zcela obecné rovině možné ilustrovat fakt, že armádní akvizice jsou problémem dlouhodobým. Proto nelze nad komunistickou snahou mávnout rukou, že jde "jen" o deset miliard, a i bez nich je obranný rozpočet vyšší než v loňském roce. S hrozícími odklady pořízení moderních systémů souvisí komplikace pro zapojení našich uskupení do mezinárodních formací, nižší kompatibilita se spojenci, nižší efektivita účasti na mezinárodních cvičeních, ohrožené je plnění mezinárodních závazků, mezi nimi postavit k 1. lednu 2026 moderně vyzbrojenou těžkou brigádu schopnou plnit úkoly v rámci sil rychlé reakce NATO.

O budoucnosti ministra Metnara rozhodne pravděpodobně příští pondělí, kdy obrana dostane, nebo nedostane zpět svých deset miliard odložených přes Vánoce do vládní rozpočtové rezervy, jak si to přáli komunisté. V jejich představách ovšem nemá armáda tyto prostředky použít na investice do moderní techniky. A jakkoli jde o představy nesmyslné, zcela vytržené z dlouhodobého rámce modernizačních procesů a nastoupeného trendu (na který mimochodem velmi tlačil prezident Trump a který pochopitelně KSČM nevoní, protože navyšuje obranný potenciál NATO), KSČM možná může najít politické páky, jak Babišově vládě situaci minimálně velmi znepříjemnit. Nic není zadarmo.

Tagy článku

Diskuse