Ani Rafale, ani Eurofighter Typhoon. Švýcarsko si vybralo americký letoun F-35 jako nový stíhač. Odpůrci hodlají vyvolat referendum

Ani Rafale, ani Eurofighter Typhoon. Švýcarsko si vybralo americký letoun F-35 jako nový stíhač. Odpůrci hodlají vyvolat referendum
Autor fotografie: Heath Cajandig, flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: F-35
01 / 07 / 2021, 13:00

Je to možná překvapivé, ale Švýcarsko si nakonec vybralo jako svůj nový stíhač americký letoun F-35 a ,,odvrhla" tedy evropské řešení. Švýcarští protiarmádní aktivisté a také levicové strany však s tímto rozhodnutím nesouhlasí a hodlají vyvolat referendum o tom, zda se mají stíhače pořídit.

Švýcarská vláda ve středu potvrdila, že si z nabídek na nový stíhač vybrala americký letoun 5. generace F-35 a stane se tak již patnáctým provozovatelem moderního letounu. Stroj poputuje do neutrálního Švýcarska společně s pěti bateriemi raketového systému Patriot, jak zní ujednání švýcarské a americké strany. Švýcarsko vyhodnotilo americký stíhač jako nejlepší variantu, která přináší ,,celkově největší výhody za nejmenší náklady." Švýcarsko počítá s tím, že mu bude dodáno postupně 36 letounů F-35 počínaje rokem 2025.

Země se v rámci projektu ,,Vzduch 2030" poohlíží po novém stíhači, na který vyčlenila původně 8,2 miliard dolarů, nyní zhruba 6,5 miliard dolarů. Nové stroje mají nahradit zastarávající F-5 Tiger II a F/A-18 Hornet. 30 Hornetů má být vyřazeno v roce 2030, a tak je pořízení nových stíhačů otázkou navýsost aktuální. Kromě F-35 byly ve hře ještě F/A-18 Super Hornet, Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale.

Nejnovější rozhodnutí švýcarské vlády, jakkoli může být překvapivé, však vzbudilo rozruch zejména u protiarmádních aktivistů a levicových politických stran, které s nákupem amerických letounů zásadně nesouhlasí. Podle zmíněných aktivistů není nákup vůbec nutný, zvlášť když poslední válka, v níž Švýcarsko bojovalo, proběhla před více než 200 lety. Moderní stíhače 5. generace jsou tak pro alpskou zemi zbytečné, namítají.

,,Rozhodnutí vlády je jednoduše nepochopitelné," prohlásila například sociálnědemokratická politička Priska Seiler Grafová k rozhodnutí švýcarské vlády. Té vadí zejména cena za stíhače, ale rovněž vysoké provozní náklady a zasazuje se o to, aby se Švýcarsko přiklonilo k evropské variantě, která by byla podle ní levnější.

Nicméně jak poznamenala ministryně obrany Viola Amherdová, právě nabídka letounů F-35 byla ze všech dalších možností finančně nejvýhodnější (5,5 miliardy dolarů) i vzhledem k tomu, že letouny mají být provozovány přes 30 let. Vláda si tak za svým rozhodnutím stojí. 

Strany nicméně hodlají horlivě plédovat za vyvolání referenda. A jak známo, referendum má ve Švýcarsku značnou váhu. Před sedmi lety se konalo referendum ohledně možného pořízení švédských letounů Gripen a spořiví Švýcaři rozhodli těsnou většinou (53,4%) o tom, že se nákup 22 letounů Gripen za 3,5 miliardy dolarů nakonec zablokuje. Jak dopadne případné další referendum v tomto případě?

 

Zdroj: Defense News, CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace