foto: Heath Cajandig, flickr.com (CC BY 2.0)/F-35
Je to možná překvapivé, ale Švýcarsko si nakonec vybralo jako svůj nový stíhač americký letoun F-35 a ,,odvrhla" tedy evropské řešení. Švýcarští protiarmádní aktivisté a také levicové strany však s tímto rozhodnutím nesouhlasí a hodlají vyvolat referendum o tom, zda se mají stíhače pořídit.
Švýcarská vláda ve středu potvrdila, že si z nabídek na nový stíhač vybrala americký letoun 5. generace F-35 a stane se tak již patnáctým provozovatelem moderního letounu. Stroj poputuje do neutrálního Švýcarska společně s pěti bateriemi raketového systému Patriot, jak zní ujednání švýcarské a americké strany. Švýcarsko vyhodnotilo americký stíhač jako nejlepší variantu, která přináší ,,celkově největší výhody za nejmenší náklady." Švýcarsko počítá s tím, že mu bude dodáno postupně 36 letounů F-35 počínaje rokem 2025.
Psali jsme
Boeing F-15EX patří mezi nejnovější akvizice amerického letectva, přičemž jsou plány na nákup až 144 jednotek do poloviny 30. let 20. století. Jaký...
Země se v rámci projektu ,,Vzduch 2030" poohlíží po novém stíhači, na který vyčlenila původně 8,2 miliard dolarů, nyní zhruba 6,5 miliard dolarů. Nové stroje mají nahradit zastarávající F-5 Tiger II a F/A-18 Hornet. 30 Hornetů má být vyřazeno v roce 2030, a tak je pořízení nových stíhačů otázkou navýsost aktuální. Kromě F-35 byly ve hře ještě F/A-18 Super Hornet, Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale.
Nejnovější rozhodnutí švýcarské vlády, jakkoli může být překvapivé, však vzbudilo rozruch zejména u protiarmádních aktivistů a levicových politických stran, které s nákupem amerických letounů zásadně nesouhlasí. Podle zmíněných aktivistů není nákup vůbec nutný, zvlášť když poslední válka, v níž Švýcarsko bojovalo, proběhla před více než 200 lety. Moderní stíhače 5. generace jsou tak pro alpskou zemi zbytečné, namítají.
Psali jsme
Rusko vyvíjí jednomotorový lehký stíhač, který se má vyrovnat americkým letounům F-16 či F-35.
,,Rozhodnutí vlády je jednoduše nepochopitelné," prohlásila například sociálnědemokratická politička Priska Seiler Grafová k rozhodnutí švýcarské vlády. Té vadí zejména cena za stíhače, ale rovněž vysoké provozní náklady a zasazuje se o to, aby se Švýcarsko přiklonilo k evropské variantě, která by byla podle ní levnější.
Nicméně jak poznamenala ministryně obrany Viola Amherdová, právě nabídka letounů F-35 byla ze všech dalších možností finančně nejvýhodnější (5,5 miliardy dolarů) i vzhledem k tomu, že letouny mají být provozovány přes 30 let. Vláda si tak za svým rozhodnutím stojí.
Psali jsme
Nově zveřejněná zpráva vládní agentury Government Accountability Office (GAO) potvrzuje nepříznivý trend v bojové připravenosti nejen amerických leteckých...
Strany nicméně hodlají horlivě plédovat za vyvolání referenda. A jak známo, referendum má ve Švýcarsku značnou váhu. Před sedmi lety se konalo referendum ohledně možného pořízení švédských letounů Gripen a spořiví Švýcaři rozhodli těsnou většinou (53,4%) o tom, že se nákup 22 letounů Gripen za 3,5 miliardy dolarů nakonec zablokuje. Jak dopadne případné další referendum v tomto případě?
Zdroj: Defense News, CNN
Tagy